A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Turyści zobaczą, co dzieje się w podziemiach zamku Książ. - Nasz cel jest jasny. Chcemy, aby goście odwiedzający Zamek mogli bliżej poznać wszystko to, co dzieje się w jego podziemiach. W ten sposób chcemy również uatrakcyjnić naszą ofertę - wyjaśnia dr Jerzy Tutaj, prezes Przedsiębiorstwa Zamek Książ. Polska Akademia Nauk, jej instytut Geofizyki oraz Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie od wielu lat prowadzą w podziemiach Zamku różnego rodzaju badania naukowe. Do tej pory informacje o znajdujących się tam sejsmografach i innych urządzeniach pomiarowych nie były wykorzystywane do promocji Zamku, nie mieli do nich dostępu również turyści. Teraz sytuacja ma się zmienić. Jest to efekt rozmów, w których uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Geofizyki PAN na czele z prof. dr hab. Pawłem Rowińskim oraz doc. dr hab. Wojciechem Dębskim i Zarządem Przedsiębiorstwa Zamek Książ. Spotkanie to zaowocowało podjęciem kilku ważnych decyzji dotyczących dalszej współpracy.
Po pierwsze uregulowane zostaną sprawy własnościowe między właścicielem, czyli Gminą Wałbrzych a Instytutem. Podczas spotkania rozmawiano również o uruchomieniu kolejnej pracowni sejsmograficznej, która ma powstać w oparciu o środki pozyskane z funduszy unijnych. Turyści będą mogli zobaczyć, za pomocą kamer, setki metrów korytarzy, które na dzień dzisiejszy są niedostępne oraz zapoznać się z wynikami prac badawczych prowadzonych prze Instytut Geofizyki. Sporą atrakcją będzie możliwość łączenia się na żywo ze Stacja Polarną na Spitzbergenie, w czym uczestniczyć będą odwiedzający Zamek goście. Cele Przedsiębiorstwa jest także popularyzacja tego wszystkiego, co dotyczy badań prowadzonych prze Centrum Badań Kosmicznych na Zamku. Na spotkaniu postanowiono również o powołaniu specjalnego zespołu roboczego, w którego skład wejdą przedstawiciele Gminy Wałbrzych, Przedsiębiorstwa Zamek Książ, Centrum Europejskiego, Instytutu Geofizyki, Centrum Badań Kosmicznych i Instytutu Archeologii PAN. Jego zadaniem będzie przygotowanie programu prac związanego z zweryfikowaniem informacji o nie znanych pomieszczeniach w podziemiach. Badania te prowadzone będą przy użyciu nieinwazyjnych urządzeń stosowanych w geofizyce.
Źródło: (TS) / 30minut
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej