A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Pałac Tielscha - przez wielu zapomniany, stary obiekt, leżący przy jednej z głównych ulic Wałbrzycha - odradza się. Właściciel, który wykupił Pałac Tielscha, deklaruje, że budynek już niebawem odzyska swój dawny blask.
Wielu mieszkańców miasta zastanawiało się co znajdzie się w pomieszczeniach średniowiecznego pałacu. My rozwiewamy wszelkie podejrzenia i domysły. Zaznaczamy przy tym, że właściciel obiektu nie wyraził zgody na ujawnienie swojego wizerunku oraz danych osobowych publicznie
- Tielsch wybudował ten pałac w 1870 roku z przeznaczeniem na biurowiec dla swojej firmy. Obecnie próbujemy odrestaurować ten budynek, a przeznaczenie będzie identyczne tak jak przyświecało to Tielschowi. Będą się tutaj znajdować pod ekskluzywne biura do wynajęcia – mówi nowy właściciel Pałacu, który chce pozostać anonimowy.
Na razie trwają intensywne prace przy odnowieniu zewnętrznej części budynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a pogoda nie pokrzyżuje planów robotnikom to ta część prac zostanie zakończona pod koniec czerwca. Czasu niewiele, a zakres prac jest dość spory.
– W tej chwili robimy przede wszystkim elewacje. Jest ona dość skomplikowana, ale jakoś dajemy sobie radę. Wszystkie te opierzenia są wymieniane, ludzie robią też dach. W środku również są prowadzone roboty, część pomieszczeń jest tynkowana i szpachlowana. Wymieniliśmy już instalację elektryczną. Częściowo wymieniane są także stropy – wylicza zakres prac Janusz Promiński, wykonawca robót w obiekcie.
Wszelkie roboty związane z renowacją obiektu nadzorowane są przez delegaturę Dolnośląskiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Wałbrzychu. Kierownictwo tego podmiotu zadowolone jest z postępu przeprowadzanych systematycznie prac.
– Poprzedni właściciel, czyli Polskie Koleje Państwowe, obiekt bardzo zaniedbał i była obawa, że doprowadzi go do ruiny. Tak się złożyło, że nowy właściciel od razu przystąpił do prac. W tej chwili wydane jest pozwolenie na remont dachu, na prace nad tynkami, wymianę stolarki okiennej. Prace te są prowadzone dość pieczołowicie – podkreśla Barbara Nowak – Obelinda – kierownik DUOZ Delegatura w Wałbrzychu.
Barbara Nowak – Obelinda jak na razie nie widzi przeciwwskazań odnośnie dalszej renowacji obiektu. Wewnątrz budynku w chwili obecnej także prowadzone są prace. Poszczególne sale pałacu w miarę upływu czasu mają być sukcesywnie odrestaurowywane aż do momentu kiedy pałac zostanie oddany do użytku. Pomieszczeń takich jest dużo, a ich liczba na pewno nie jest przypadkowa.
– Osoba, która projektowała ten budynek, maiła na celu nie przypadkową ilość okien i drzwi. Jest tutaj po 100takich elementów. Specyfika tego budynku do prawdy jest bardzo ciekawa z tego względu, że na przykład sal hol zrobiony jest w kształcie koła – dodaje właściciel Pałacu Tielscha.
Właścicielowi obiektu zależy na tym by wszystkie osoby, które interesują się historią Pałacu Tielscha przesyłały zdjęcia oraz dokumenty świadczące o jego istnieniu. Dane takie mogą pomóc w dalszej fazie restaurowania tego zabytku. Potrzebne do tego celu dane kontaktowe są dostępne na stronie internetowej www.palac.walbrzych.pl.
Norbert Grabowski / 30minut
asior 2009.06.18 07:08:56 IP: 83.14.173.213 | Śriedniowiecze w Wałbrzychu trwało co najmniej do 1870r.??? BRAWO |
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej