A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Historyczny wygląd odzyskał kompleks budynków w centrum Szczawna Zdroju. Remont, prowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków, kosztował prawie półtora miliona złotych.
- Dzięki dotacji od wojewody udało się wykonać bardzo szeroki zakres prac, choć czasu mieliśmy bardzo mało – niecałe dwa miesiące – cieszy się burmistrz Tadeusz Wlaźlak.
Oprócz gruntownego odnowienia elewacji, naprawiona została duża połać dachu, wykonano instalację przeciwpożarową, wymieniono parkiet i podłogę na scenie oraz prawie 70 okien. Barbara Obelinda z biura ochrony zabytków, bardzo wysoko oceniła zarówno zakres, jak i wykonanie prac.
- Wszystko zaczęło się od remontu Białej Sali, która wcześniej została sprzedana prywatnemu właścicielowi. Tynki, które tam wykonano wyglądały bardzo dobrze. Miałam przeczucie, że w pozostałych budynkach też zostanie odkryta oryginalna kolorystyka. I tak się stało. Dzięki temu zamiast szarych, ciężkich i zupełnie nie historycznych tynków pojawiły się jasne, pastelowe ściany, zgodne z klasycystycznym stylem tych budynków. Jestem z tego efektu bardzo zadowolona – mówi Barbara Obelinda.
To nie koniec planów remontowych, bo już na wiosnę będzie kontynuowana renowacja zabytkowego wnętrza Teatru Zdrojowego, a także wymiana stolarki okiennej od strony parku. Miasto zamierza też kupić 350 nowych krzeseł. Burmistrz nie martwi się, że świeżo odnowione elewacje padną ofiarą graficiarzy.
- Całe centrum uzdrowiska znajduje się pod nadzorem kamer. Liczba wykroczeń i chuligańskich wybryków zdecydowanie spadła – zapewnia Tadeusz Wlaźlak.
Nic dziwnego, że miasto nie obawia się inwestować w estetykę. Z wiosną, do pięknie odnowionego kompleksu budynków dojdą nowe klomby i kwietniki.
szela / 30minut
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej