A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Pałac Jedlinka jest niezwykle urokliwym miejscem leżący w pobliży Gór Sowich. Nazywany jest często „porcelanowym pałacem”, gdyż jego głównym budowniczym był Carl Krister – twórca słynnych wałbrzyskich dzieł z tego materiału.
Tajemniczy okres w dziejach pałacu to czas II wojny światowej – obiekt utajniony pod kryptonimem „Willa Erika” był siedzibą sztabu organizacji TODT, która budowała podziemne miasto RIESE w Górach Sowich.
- Od XVIII wieku pałac był miejsce odwiedzanym przez wiele znanych osobistości, władcą Prus na czele - mówi Dariusz Woźnicki, zarządca Pałacu Jedlinka, pasjonat heraldyki i historii.
W Pałacu możemy podziwiać wspaniałe zastawy porcelanowe – spuściznę po kunszcie rodu Kristerów. Bogate zdobienia i meble pochodzące z drugiej połowy 19 wieku zachowały się w niezmienionej formie po dziś dzień. Sufity ze złoconą sztukaterią, oraz drewniane mozaiki na podłogach oczarowują zwiedzających obiekt. W pałacu znajduje się największy w Polsce zbiór Almanachów Gotajskich – czyli spis szlachty Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Obiekt w podziemiach kryje zamurowane korytarze, które mogą łączyć się ze pobliskim kompleksem sztolni. Niesamowite wrażenie robi również sala balowa, która w czasach świetności była uważana za jedną z piękniejszych na Dolnym Śląsku. Już po raz czwarty odbył się w niej bal charytatywny organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Jedliny zdroju oraz burmistrza miasta Leszka Orpla. Zarządcy pałacu w obiekcie organizują również atrakcje dla dzieci i młodzieży
- Poza zwiedzaniem, pałac ma także bogatą ofertę edukacyjną dla szkół. U nas można stworzyć sztukaterię, ozdobić porcelanę, a na naszych łąkach poprowadzić lekcje ekologiczne wraz z rekreacją – wylicza Dariusz Woźnicki.
W ofercie pałacu znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy historii, turyści pragnący wypoczynku i rekreacji, jak i grupy młodzieży. Obiekt w niedalekiej przyszłości ma zostać poddany dalszej renowacji oraz remontowi. Na pensjonat, oraz restauracje zaadoptowany ma zostać również budynek przylegający do niego. Poszerzy to jeszcze bardziej ofertę Pałacu „Jedlinki” oraz wzbogaci grono odbiorców.
Jacek Serdeczny / 30minut
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej