A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Około miliona złotych dofinansowania z Unii Europejskiej otrzymała Gmina Wałbrzych na realizację dwóch projektów dotyczących współpracy z partnerskim miastem Hradec Kralove w Czechach. Dofinansowanie pozyskano w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.
1. Wałbrzych, Hradec Králové - Miasta Kultury
W ramach projektu zaplanowano realizację 5 zadań:
- Wydanie przewodnika kulturalnego "Wałbrzych, Hradec Králové - kulturalne fascynacje.
W przewodniku przedstawione zostaną instytucje kultury Wałbrzycha i Hradec Králové, obejmujące zarówno historię, dorobek kulturalny jak i opis prestiżowych imprez. Przewodnik zostanie wydany w dwóch tomach. 1 tom będzie w wersji polsko-czeskiej, 2 tom w wersji angielsko-niemieckiej. Każdy z tomów wydany zostanie w nakładzie 3.000 sztuk (po 1.500 dla każdego miasta) i będzie liczył około 80 stron (40 stron dla Wałbrzycha i 40 stron dla Hradec Králové). Dodatkowo wydany zostanie przewodnik w wersji elektronicznej.
- Zorganizowanie "Weekendu miast partnerskich"
Zorganizowanie "Weekendu miast partnerskich" - Hradec Králové w maju 2010, Wałbrzych wrzesień 2010. W programie weekendu wałbrzyskiego znalazły się m.in. otwarcie wystawy w Muzeum w Wałbrzychu, wieczór kina plenerowego dla dorosłych (1 film polski + 1 film czeski), piknik w kopalni, koncert plenerowy, pokaz bajek polsko-czeskich oraz pokaz filmów dla dorosłych.
- Zorganizowanie warsztatów "Polska i Czechy widziane przez obiektyw"
W ramach zadania zorganizowane zostaną 4 plenery fotograficzne (2 w Hradec Králové i 2 w Wałbrzychu). Planowane terminy warsztatów sierpień i wrzesień 2009 roku oraz maj i czerwiec 2010 roku. W każdym plenerze weźmie udział 30 uczestników warsztatów (15 Czechów, 15 Polaków) oraz trener (wykładowca), tłumacz, koordynator polski, koordynator czeski. Uczestnicy zostaną wyłonieni przez miasta partnerskie. Odbiorcami warsztatów będą osoby w wieku 18-26 lat. W Wałbrzychu dodatkowo odbędzie się spotkanie w trakcie którego wybrane zostaną zdjęcia do dalszej obróbki, które następnie zostaną wykorzystane do zorganizowania wystawy, druku katalogu, oraz druku widokówek. Z wykonanych w trakcie warsztatów zdjęć zostanie zorganizowana miesięczna wystawa w Wałbrzychu i w Hradec Králové. Po zakończeniu wystaw prace zostaną przekazane do urzędów miast. Uczestnicy warsztatów przekażą również po minimum 4 zdjęcia wraz z prawami autorskimi organizatorom warsztatów. W trakcie warsztatów wykonane zostaną zdjęcia z najciekawszych miejsc obydwu miast partnerskich, ukazujące tradycję, historię, przyrodę, architekturę.
- Opracowanie szlaku turystyczno - kulturalnego w Wałbrzychu i Hradec Králové
W ramach zadania opracowany zostanie szlak turystyczno - kulturalny w Wałbrzychu. Wykonane i zamontowane zostaną tablice pamiątkowe w miejscach znanych z pobytu znaczących osób lub związanych z działalnością sławnych wałbrzyszan. Zakupione i zamontowane zostaną również tablice informacyjne na budynkach instytucji kultury w Wałbrzychu. Wszystkie miejsca (wraz ze szlakiem starego grodu) połączone zostaną w jeden szlak.
Dla szlaków w Wałbrzychu i Hradec Králové wydane zostaną mapy (wyrywane) wraz z opisem w języku polskim, czeskim, angielskim, niemieckim. Planowany nakład: 20.000 sztuk (po 10.000 dla każdego partnera). Wydane zostaną również broszury informacyjne o szlaku w nakładzie 20.000 sztuk (po 10.000 dla każdego partnera).
- Zorganizowanie konferencji "Kultura Wałbrzycha i Hradec Králove - wczoraj, dzisiaj, jutro
Zorganizowana zostanie jednodniowa konferencja, na której zaprezentowane zostaną działania kulturalne prowadzone w Wałbrzychu i Hradec Králové, a także omówione zostaną możliwości pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej na wspólne inicjatywy kulturalne miast partnerskich. Konferencja wzbogacona zostanie występami artystycznymi. W konferencji weźmie udział 100 osób (50 z Czech i 50 z Polski)
Wartość projektu to 162 506 EURO, dofinansowanie z UE 124.260 EURO.
Realizacja projektu rozpocznie się w czerwcu 2009 roku.
2. Poznaj swojego sąsiada
Głównym założeniem projektu jest wspieranie rozwoju społeczno - gospodarczego obszaru pogranicza polsko - czeskiego poprzez wzmacnianie jego konkurencyjności i spójności oraz poprzez promowanie partnerskiej współpracy jego mieszkańców. Projekt pisany był wspólnie z partnerem czeskim, którym jest miasto Hradec Kralove. Prace nad przygotowaniem projektu rozpoczęto w maju 2008 r. a zakończono w październiku.
Realizacja projektu rozpocznie się w kwietniu 2009 r. a zakończy w lutym 2010. Został on podzielony na trzy etapy. Pierwszy i trzeci etap to zorganizowanie dwóch konferencji prasowych, na rozpoczęcie i zakończenie projektu, które odbędą się w Wałbrzychu i Hradec Kralove. Drugi etap to wymiana młodzieży. Projekt przenaczony jest dla uczniów w wieku 11-15 lat i polegać będzie na trzydniowych wizytach dzieci ze szkół wałbrzyskich w Hradec Kralove oraz dzieci ze szkół kralovohradeckich w Wałbrzychu. Przeprowadzonych zostanie 12 wymian szkolnych od kwietnia do października 2009. W każdej uczestniczyć będzie 35 uczniów z Wałbrzycha i 35 uczniów z Hradec Kralove. W projekcie wezmą udział 3 szkoły podstawowe i 3 gimnazja - z Wałbrzycha i odpowiedniki tych szkół z Hradec Kralove. Szkoły z Wałbrzycha to PSP 21, GZS nr 2, PSP 28, ZSI, PG 3 oraz PG 6.
Półtora dnia dzieci czeskie przebywać będą w Wałbrzychu uczestnicząc wspólnie w wybranych zajęciach lekcyjnych, konkursach i zawodach. Będą również zwiedzać Wałbrzych. Następnie wszyscy wyjadą na wycieczkę do Kudowy Zdroju. Program wyjazdów dzieci polskich do Czech wyglądać będzie podobnie.
Celem projektu jest pogłębienie współpracy instytucjonalnej czeskich i polskich szkół podstawowych oraz polskich gimnazjów z udziałem uczniów w wieku 11-15 lat. Projekt przybliża życie i system szkolnictwa obu narodów sąsiednich szkół i pomaga lepiej poznać swojego sąsiada.
Całkowity koszt projektu to kwota 99 673 EURO, dofinansowanie z UE - 84 722 EURO.
Ewa Frąckowiak
Rzecznik Prasowy Prezydenta Wałbrzycha
Tel. 66 55 189, 602 72 58 31
Fax. 66 55 118
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej