A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Masyw Śnieżnika, to cztery pasma rozchodzące się ze szczytu Śnieżnika, który pełni funkcję zwornika. W stronę wschodnią, po granicy, ciągnie się aż do przełęczy Płoszczyny Dziczy Grzbiet, na południe rozciąga się czeskie pasmo Susziny i Podbelki. Także w tym kierunku, lekko na zachód ciągnie się pasmo graniczne z charakterystycznym szczytem Trójmorskiego Wierchu i Małego Śnieżnika.
Całość charakteryzuje się bardzo wysokimi i stromymi zboczami oraz spłaszczonymi szczytami, po których prowadzą główne szlaki turystyczne. Budowa masywu jest zwarta i stanowi odrębną krajobrazowo krainę, unikatową zarówno pod względem przyrodniczym, klimatycznym i geologicznym.
Turystyczne atrakcje, to oczywiście sam Śnieżnik i wejście na jego długo ośnieżony szczyt, a także Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Szczególnie ciekawe miejsce, to kamienisty szczyt Trójmorskiego Wierchu, który poza wspaniałymi walorami widokowymi jest miejscem, z którego biorą swoje źródła dopływy trzech europejskich mórz: Bałtyckiego, Północnego i Czarnego. Z tej właśnie góry spływają wody do Odry, Łaby i Dunaju.
Masyw Śnieżnika jest szczególnie atrakcyjnym miejscem na turystyczne piesze wypady. Interesujące i długie szlaki, spora wysokość i dzika przyroda sprawiają, że nie ustępuje on pod tym względem niewiele wyższym Karkonoszom. Zimą, ze względu na surowy klimat i obfite opady, panują tam bardzo dobre warunki śniegowe. Nawet w drugiej połowie kwietnia, gdy śnieg już wszędzie stopnieje, na szlakach prowadzących na szczyt Śnieżnika zalega gruba pokrywa śniegu. Dzięki temu do późnej wiosny można tam uprawiać narciarstwo biegowe. Za to latem leśne dukty są wymarzone do poruszania się rowerami górskimi.
W masywie warte obejrzenia jest sanktuarium Marii Śnieżnej na Iglicznej, Mariańskie Skały oraz szczyt Czarnej Góry. Kilkaset metrów przed szczytem Śnieżnika działa górskie schronisko na hali pod Śnieżnikiem.
(szela) / 30minut
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej