A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Dolny Śląsk to prawdziwa perła przyrodnicza. W niezwykle atrakcyjnych turystycznie Sudetach, obok malowniczych Karkonoszy, kryjących w sobie więcej przyrodniczych cudów, niż kilkakrotnie większe i wyższe Tatry, znajdują się Góry Stołowe z fantastycznymi labiryntami skalnymi i formacjami z piaskowca o najrozmaitszych kształtach.
Prawdziwym rajem na ziemi dla pasjonatów ornitologii są Stawy Milickie i Przemkowskie, obfitujące w unikatowe, w większości chronione, gatunki ptaków. Każdego bez wątpienia zachwyci półdzika przyroda prastarych Borów Dolnośląskich czy bogactwo krajobrazów największych tu kotlin: kłodzkiej i jeleniogórskiej. Na szczególną uwagę zasługuje również najpiękniejszy podziemny skarb tej krainy – Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.
Jeśli dodać do wizerunku tych ziem największą w Polsce ilość leczniczych zdrojów, słynących ze znakomitych wód i przeważnie łagodnego, ciepłego klimatu, to otrzymamy prawdziwą oazę dla łaknących wytchnienia turystów. Przed wiekami cały teren Dolnego Śląska porastały gęste lasy. W okresie brązu zaczęły one ustępować polom uprawnym, które z czasem zdominowały krajobraz. Dzisiaj rolnictwo jest jedną z dominujących gałęzi gospodarki, a pola uprawne zajmują blisko 60% powierzchni Dolnego Śląska. Mimo to zachowało się wiele fragmentów terenu, które chronione są w ramach parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.
W Sudetach utworzone zostały dwa parki narodowe, które obejmują najciekawsze i najcenniejsze fragmenty tych gór: Karkonosze i Góry Stołowe. Znacznie więcej jest parków krajobrazowych, które rozsiane są po całym terenie, a do najczęściej odwiedzanych należą Przemkowski, Dolina Baryczy (oba odwiedzane najchętniej przez miłośników ptaków, które na tutejszych stawach mają swoje siedliska), a także parki położone w górach: Chełmy, Rudawski, Śnieżnicki, Góry Sowie, Sudety Wałbrzyskie, Ślężański. Nie sposób wymienić wszystkich rezerwatów przyrody, natomiast warto wspomnieć, że jest w nich chroniona nie tylko przyroda ożywiona, ale i nieożywiona.
Podczas wędrówek można napotkać znakowane ścieżki turystyczne, które dodatkowo zaopatrzone są w tablice poglądowe. Są to na przykład ilustrowane opisy przedstawicieli fauny i flory, zjawisk geologicznych, czy ciekawych obiektów. W informacjach turystycznych warto z kolei zapytać o foldery zawierające wiedzę na temat poszczególnych ścieżek dydaktycznych.
(Szela) / 30minut
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej