A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Walim, Jedlina-Zdrój i Głuszyca to wyjątkowo atrakcyjny kompleks turystyczny. Chcąc podkreślić własne walory, gminy utworzyły konsorcjum “Tajemniczy Trójkąt”. Turyści, którzy pojawią się w tym rejonie mają szansę na wyjątkowo interesujące spędzanie wolnego czasu i poznanie wielu wyjątkowych miejsc. Nazwa wzięła się między innymi od głównych atrakcji turystycznych – podziemnego miasta Osówka i walimskich sztolni.
Współpraca trzech gmin będzie oznaczać wspólne przewodniki, transport i specjalnie oznakowane trasy. Szczególne zainteresowanie turystów budzą tajemnicze, podziemne sztolnie w Walimiu. W tamtym rejonie od 1943 roku Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę prace budowlane pod wspólnym kryptonimem “Riese” (“Olbrzym”). Budowa nigdy nie została ukończona, a jej pozostałością są podziemne kompleksy i budowle naziemne o nieznanym do dziś przeznaczeniu. Sztab “Riese” znajdował się w pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdroju, gdzie pieczołowicie odtworzono jeden z domniemanych gabinetów nazistowskich dowódców. Podobny kompleks, pochodzący z tych samych czasów, o nieco inaczej ukształtowanym terenie oraz z innymi atrakcjami znajduje się w Głuszycy, w podziemnym mieście Osówka.
Na terenie działalności “Tajemniczego Trójkąta” turyści znajdą liczne przykłady budowli z zamierzchłych wieków. Jedna z nich, to średniowieczny zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Powstał w XIII wieku, jako jedno z ogniw systemu obronnego na południowej granicy księstwa świdnicko-jaworskiego. Do dziś zachowały się znaczne fragmenty warownej budowli, a na dziedzińcu można podziwiać zabytkową lipę. W “Tajemniczym Trójkącie” czas można interesująco spędzać nie tylko w ciepłych miesiącach. Dla narciarzy mekkę sportów zimowych stanowi Rzeczka w gminie Walim. Znajdujące się tam stoki nadają się do zjazdów zarówno dla osób zaawansowanych, jak i dla dzieci oraz wszelkiej maści nowicjuszy. W razie potrzeby stoki są naśnieżane.
(Szela) / 30minut
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej