A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
1. Via Regia lub "droga wysoka"
Via Regia to historyczny trakt handlowy prowadzący od Hiszpanii aż po Ukrainę. Od wieków był ponadregionalną drogą sprzyjającą rozwojowi stosunków i kontaktów państw europejskich. Droga służąca początkowo jako trakt wojskowy, stawała się z czasem coraz ważniejszym traktem handlowym, co przyspieszało rozwój miast leżących na jej trasie.
To także jedna z głównych nitek szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba - Drogi św. Jakuba, która prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpanii. W Polsce oznakowany obecnie (2008) na odcinku od Góry św. Anny przez Opole, Wrocław, Legnicę i Lubań do Zgorzelca. Trwają prace nad oznakowaniem odcinka biegnącego z Piekar Śląskich, m.in. przez Radzionków, do Góry św. Anny.
2. Europejski Szlak Cystersów
Powstał z inicjatywy Rady Europy. Rozpoczyna się w Portugalii, a kończy w Polsce. Legnica usytuowana jest na jego trasie pomiędzy Lubiążem, a Krzeszowem. Szczegółowy przebieg szlaku w okolicy miasta: Kawice – Prochowice – Golanka – Spalona – Kunice – Legnica – Kościelec – Warmątowice – Winnica – Stary Jawor – Jawor – Paszowice – Sokola – Kwietniki – Pogwizdów – Świny. Z uwagi na bogactwo obiektów zabytkowych i urozmaicony krajobraz, jest to szlak cieszący się szczególną popularnością wśród turystów.
3. Szlak bitwy pod Legnicą w 1241 r.
Trasa spacerowa o długości 12 km (znaki czerwone), przebiegająca w większej części przez Legnicę, a następnie Bartoszów i Legnickie Pole. Najciekawszymi obiektami szlaku są: kościół i klasztor p.w. Św. Jadwigi Śląskiej oraz Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu.
4. Szlak polskiej miedzi
Długość trasy - ok. 112 km (znaki niebieskie). Przebieg: Złotoryja – Rokitnica – Kozów - Wysocko - Rzymówka - Krotoszyce - Wilczyce - Szymanowice - Smokowice - Pawłowice Małe - Legnica - Piątnica – Rzeszotary - Kochlice – Głuchowie – Chrostnik - Krzeczyn Wielki – Lubin - Obora - Szklary Górne - Jędrzychów - Sobin - Polkowice Dln. – Polkowice - Trzebcz - Komorniki - Wysoka Cerkiew - Żuków – „Uroczysko Dobiszów” (rezerwat przyrody) – Dobiszów - Jaczów - Ruszowice – Głogów.
Szlak nizinny przebiegający przez mało urozmaicony krajobrazowo teren. Łączy rejony starego zagłębia miedziowego (ze śladami górnictwa złota w Złotoryi) z centralną częścią Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, w części środkowej przebiegając przez tereny leśne. Na trasie interesujące obiekty dóbr kultury, zgrupowane zwłaszcza w Legnicy i Głogowie. Szlak przeznaczony głównie dla turystyki pieszej i kolarskiej.
5. Szlak dookoła Legnicy
Szlak o długości 79 km (znaki żółte), przebiegający przez tereny o dużych walorach przyrodniczych oraz miejsca ważnych wydarzeń historycznych – bitwy z Mongołami w 1241 r. na Dobrym Polu i bitwy nad Kaczawą w czasach napoleońskich. Częściowo pokrywa się ze Szlakiem Cystersów. Dzieli się na 5 odcinków, można go więc pokonywać etapami.
6. Szlak - Śladami Małej Moskwy
7. Ścieżki rowerowe oraz trasy turystyczne.
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej