A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Od prawie dziesięciu lat trwają starania mające na celu niedopuszczenie do dewastacji przyrody oraz zdecydowanego obniżenia jakości życia ludzi w gminie Mieroszów i na terenie miasta Wałbrzycha. Władze gminne wraz ze spółką "Murillo" (dawniej "Agar") dążą do wybudowania nowego kamieniołomu na "Klinie" w Rybnicy Leśnej koło "Andrzejówki", większego w stosunku do obecnie istniejącego. Wydawało się, że po protestach mieszkańców i ekologów sprawa ta zakończy się raz na zawsze - firmie "Agar" odebrano koncesję, niektórym jej pracownikom postawiono zarzuty, kilku członkom władz mieroszowskich prokuratura udowodniła działania na szkodę gminy i łapówkarstwo. Tymczasem w marcu tego roku "Agar" pod zmienioną nazwą "Murillo" powrócił z pierwotnymi roszczeniami, co wspiera Burmistrz ze swoimi zwolennikami w Radzie Gminy.
Domagamy się zablokowania planowanej inwestycji biorąc pod uwagę dobro ludzi i przyrody powiatu wałbrzyskiego. Nie ma dobrych argumentów na takie przedsięwzięcie w tym miejscu. Inwestycja jest szkodliwa z wielu względów.
Góra "Klin" leży na cennym terenie objętym ochroną w ramach "Natura 2000" ze względu na ważne siedliska zwierząt i roślin oraz tuż przy "Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich". To istotny korytarz ekologiczny dla zwierząt migrujących. Efekt kumulacji negatywnych wpływów z już istniejącym kamieniołomem doprowadzi do zniszczenia zarówno walorów przyrodniczych gminy jak też zdecydowanie wpłynie na pogorszenie jakości życia oraz zdrowia ludzi tam mieszkających i wypoczywających. Stanie się to między innymi z powodu drogowego transportu urobku skalnego przez Rybnicę Leśną i Wałbrzych, zapylenia, hałasu oraz strzałów. Paradoksalnie, kolejny kamieniołom doprowadzi do zapaści gospodarczej, odbierając gminie jej wartość turystyczną i związane z tą sferą aktualne i potencjalne miejsca pracy. Inwestycja stanowi również przeszkodę dla rozwoju Sokołowska jako uzdrowiska. Z mapy zniknie miejsce tak ważne dla turystyki i rekreacji jak "Andrzejówka", należy również zaznaczyć niewątpliwy negatywny wpływ na uprawiane w okolicy narciarstwo czy też kolarstwo. Planowana nwestycja zlokalizowana jest w samym centrum bardzo atrakcyjnego miejsca do latania na lotniach i paralotniach.
W związku z tym żądamy stanowczego uniemożliwienia powstania nowego kamieniołomu.
Niżej podpisany/a:
Tomasz Świtoń, Albert Rubacha, Piotr Blachnik
58-316 Wałbrzych
autor5617@petycje.pl
Źródło: petycje.pl/5617
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej