A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Zasypane wejścia i zamknięte stalowe drzwi podziemi Zamku Książ już w tym roku otworzą się dla turystów! 27 lutego 2018 r. Prezes Zamku Książ, Anna Żabska, podpisała umowę z wykonawcą na budowę wejścia turystycznego do podziemi zamku.
Realizacja „Zabudowy wejścia turystycznego do zlokalizowanych na poziomie ‘- 50,0 m’ podziemi Zamku Książ w Wałbrzychu” to zdecydowanie najbardziej wyczekiwana zamkowa inwestycja. Poprzedzono ją trwającymi prawie trzy lata staraniami, w trakcie których uzyskano odpowiednie zezwolenia, wykonano ekspertyzy i przygotowano projekt budowlany. Wykonawca, któremu udzielono zamówienia publicznego to firma TWS GB Sp. z o.o. Sp. k. z Wrocławia.
Podpisanie umowy na wykonanie wejścia turystycznego do podziemi to przełomowe wydarzenie i początek ogromnego przedsięwzięcia, które zgodnie z umową powinno zakończyć się na jesieni tego roku. Wtedy do podziemnego systemu korytarzy zejdą pierwsze grupy turystów, które będą miały możliwość obejrzenia tej niezwykłej budowli, a oferta Książa poszerzy się o nową trasę zwiedzania.
Nowo wydrążone wejście do podziemi znajdować się będzie od strony Tarasu Północnego. Prawie półkilometrowa trasa zwiedzania na głębokości 50 m będzie zawierać ścieżkę dydaktyczną oprawioną instalacjami audiowizualnymi. W części obiektu znajdują się i pozostaną placówki Polskiej Akademii Nauk, pracownia geofizyki i centrum badań kosmicznych. Interesującym elementem w podziemiach jest budowa geologiczna skał tworzących górę zamkową oraz występujące tutaj uskoki tektoniczne, które będzie można podziwiać przechodząc ciągami korytarzy.
Otwarcie książańskiego kompleksu dla turystów będzie ukoronowaniem prowadzonych od wielu lat badań historycznych, ostatnim punktem udostępnienia obiektów projektu Riese w Górach Sowich, a przed wszystkim upamiętnieniem ofiar niewolniczej pracy. Grupy turystyczne nie tylko poznają historię tego podziemnego systemu korytarzy, ale w końcu zobaczą je na własne oczy. Z pewnością podjęte zostaną również próby wyjaśnienia celu ich powstania, a więc rozwiązania jednej z największych zagadek II wojny światowej.
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej