A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Pieszyce to miejscowość położona u podnóża Gór Sowich. To świetne miejsce wypadowe do pieszych wędrówek i nie tylko! Gmina należy to STREFY MTB SUDETY, jest więc tu wiele malowniczych tras rowerowych, a zimą narciarze na biegówkach mogą korzystać z ratrakowanych tras biegowych.
Co warto zwiedzić w okolicach Pieszyc? Najbardziej charakterytycznym pod względem turystyki punktem jest Wielka Sowa z wieżą widokową na szczycie, wysoką na 25 m. Wstęp na wieżę jest płatny, a w obecnej chwili trwają prace remontowe. Na Wielką Sowę można dojść z Pieszyc przez Rościszów lub Kamionki, albo dojechać samochodem na Przełęcz Jugowską lub Walimską, a stąd już pieszo na szczyt. Szlaki piesze są w większości łagodne i dostosowane do turystyki rodzinnej. Czerwony szlak rowerowy jest jednak przeznaczony dla rowerzystów zaawansowanych, z dobrą kondycją.
Wielka Sowa stanowi centrum Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Góry Sowie należą do najatrakcyjniejszych terenów w województwie dolnośląskim. Przyciągają czystym powietrzem, pięknymi krajobrazami, bogatą florą i fauną, ciszą, szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi oraz mikroklimatem o walorach zdrowotnych.
Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków architektury. Do najcenniejszych należą: pałac barokowy z XVIII wieku w Pieszycach, pałac barokowo - klasycystyczny z XVIII w. w Rościszowie oraz kościoły: św. Jakuba, św. Antoniego, św. Aniołów Stróżów w Kamionkach, św. Bartłomieja w Rościszowie i św. Jana Nepomucena w Piskorzowie. Największą atrakcją turystyczną gminy Pieszyce jest jednak ponad 100-letnia wieża widokowa na Wielkiej Sowie, która jest także symbolem całych Gór Sowich.
Co roku w gminie odbywają się m.in.: Jarmark Wielkanocny i Bożonarodzeniowy, Dni Pieszyc, Kino Plenerowe w parku, Zawody MTB o Puchar Burmistrza Miasta Pieszyce, Góry Sowie UpHill, czyli wjazd z Pieszyc na Przełęcz Jugowską na nartorolkach oraz liczne rajdy samochodowe, które na stałe wpisały się w krajobraz Gór Sowich.
Niedaleko Rościszowa, idąc z Pieszyc po lewej stronie drogi, znajduje się góra Grodzisko (535 m n.p.m.), na której archeolodzy odkryli ślady rozległej warowni, z podwójnym wałem i fosą z drugiej połowy XIII w.
Idąc lub jadąc dalej mijamy po prawej stronie eklektyczno-secesyjny budynek sanatorium z 1898 r. Nie opodal możemy obejrzeć malowniczo położony i otoczony drzewami kościółek pw. Św. Bartłomieja, z końca XV w., przebudowany w XVIII w., o wystroju barokowym.
Barokowo-klasycystyczny jest też pałac z XVIII w., otoczony starym parkiem. Obecnie siedziba ośrodka wypoczynkowego Kasztel.
Wyruszając z Rościszowa szlakiem zielonym w kierunku Lasocina przechodzimy obok gospodarstwa agroturystycznego „Cicha Woda" w Lasocinie. Można tu złowić pstrąga, obejrzeć minizoo z lamami i papugami, zjeść, odpocząć i przenocować. Dalej wspinamy się w górę strumienia, do węzła szlaków na polanie Stara Jodła. Stąd szlakiem żółtym i czerwonym albo żółtym i niebieskim wchodzimy na jeden z najciekawszych punktów widokowych w Sudetach - Wielką Sowę.
Natomiast w Kamionkach obejrzeć można kościół pw. Aniołów Stróżów z XVIII w., z krzyżem pokutnym wmurowanym w ścianę.
Teren Kamionek zasługuje na uwagę ze względu na licznie występujące tu ślady po dawnym górnictwie. Około kilometra na północ od kościółka odnaleźć można pozostałości po kopalni srebra. Położoną na zboczach Kokotnej Łąki (802 m n.p.m.) wielopoziomową kopalnię „Augusta" uznano za jedną z najpiękniejszych w Sudetach.
Stoki gór Czyżyka (555 m n.p.m.) i Błyszcza (637 m n.p.m), leżące po drugiej stronie Kamionek, pokryte są licznymi wlotami do dawnych sztolni i wyrobisk. Są to pozostałości po kopalniach z XVI w. i XIX w. Wydobywano tu m. in. rudy srebra, barytu i ołowiu. Kopalnie te nie są udostępnione turystycznie.
Miłośników flory i fauny z pewnością zainteresuje, oznakowana pomarańczowymi trójkątami, ścieżka przyrodnicza między Kamionkami a Lasocinem. Przejście trwa 2 godz. i wzbogacone jest tablicami informacyjnymi. Ścieżka przebiega przez urokliwe tereny z licznymi punktami widokowymi na dolinę Rościszowa, Lasocina i Kamionek.
Źródło: pieszyce.pl
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej