A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Słowenia to maleńki kraj pięknych widoków, który często niesłusznie jest traktowany jako tylko przystanek w drodze do Chorwacji. Ten mały zakątek Europy poszczycić się może bajkowymi alpejskimi widokami, mnóstwem zieleni, krótkim, ale zachwycającym wybrzeżem Adriatyku, a także jaskiniami, jeziorami oraz termami. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje związane z podróżą do tego kraju.
Zasady wjazdu do Słowenii
Słowenia należy zarówno do Unii Europejskiej jak i strefy Schengen, dlatego wjazd może odbywać się tylko na podstawie dowodu osobistego. Minimalna ważność dokumentu to ostatni dzień ważności dowodu osobistego lub paszportu.
Jeśli chodzi o obostrzenia związane z COVID-19, to od 21 lutego 2022 roku wjazd do Słowenii nie wiąże się już z robieniem testów, szczepień czy odbywaniem kwarantanny. Aktualne zasady wjazdu znajdziesz zawsze na rządowej stronie. Osobiście polecam korzystać z informacji na stronach rządowych przed każdą podróżą.
Podróż do Słowenii
W zależności od tego po co jedziemy do Słowenii myślę, że najlepszym sposobem dostania się tam jest własny samochód. Podróż ze Śląska do Słowenii zajmuje ok. 8 godzin, czyli podobnie jak ze Śląska nad polskie morze.
Owszem, możemy znaleźć tanie bilety lotnicze z Polski do Słowenii, które oferuje Wizzair i Ryanair, ale tylko z przesiadkami lub loty bezpośrednie z Warszawy liniami LOT i jest to dobra opcja dla osób niemieszkających na południu Polski, dla których podróż własnym autem może się już wydawać zbyt odległa. Ceny lotów do Lublany, stolicy Słowenii wahają się od kilkuset do ponad tysiąca złotych, więc jak zawsze najlepiej wyczekiwać promocji.
Kolejnym sposobem dotarcia do Słowenii jest również podróż autokarem firmy Flixbus. Pojazdami tej sieci dojedziemy z wielu miejsc w Polsce do największych atrakcji – Lublany, nad wybrzeże Adriatyku czy też nad jezioro Bled. Ceny wahają się od 100 do 400 zł. Do stolicy Słowenii możemy również dostać się pociągiem z Warszawy z przesiadką w Wiedniu, jednak nie jest to najtańsza i najszybsza opcja. Cena biletu to około 70-100 euro.
Jeżeli zdecydujemy się na podróż własnym autem mamy kilka możliwości przejazdu – przez Czechy i Austrię albo przez Czechy, Słowację i Węgry. Najkrótsza, ale też droższa jest trasa pierwsza. Wybierając się w podróż należy dokładnie sprawdzić płatności za autostrady. W każdym z wymienionych Państw obowiązują inne zasady. W Czechach obowiązkowe jest wykupienie winiety. 10-dniowa winieta to koszt około 85 zł i należy ją wykupić online lub np. w kantorach przygranicznych. W Austrii 10-dniowa winieta kosztuje ok. 10 euro i można ją wykupić na przygranicznych stacjach benzynowych. Jadąc przez Węgry można dostać się do Słowenii bezpłatnym drogami, dlatego wychodzi to nieco taniej. W Słowenii również obowiązują winiety i mimo najkrótszego odcinka autostrady jest on niestety najdroższy. Od 2022 roku naklejki zastąpiono e-winietami. Podstawową platformą sprzedaży e-winiet jest strona firmy DARS. Oprócz tego można je kupić w punktach DARS (system DarsGo) w całej Słowenii. Tygodniowa winieta dla pojazdów do 3.5 tony to koszt 15 euro.
Nocleg w Słowenii
Rezerwując noclegi mamy kilka opcji do wyboru. Warto skorzystać z wyszukiwarki booking.com lub z ofert biur podroży, które bardzo często mając wykupione z góry pokoje na wyłączność są w stanie zaoferować nam dużo lepsze ceny niż rezerwując bezpośrednio w hotelach lub przez Booking. Po raz kolejny wszystko zależy od celu pobytu, bo jeśli szukamy tylko jednej nocy w drodze nad morze lub w góry na pewno najłatwiej i najtaniej będzie rezerwować pobyt przez internetowe platformy. Chcąc jednak spędzić cały urlop tylko nad morzem lub w ośrodkach termalnych bądź narciarskich warto skorzystać z biur podróży, ponieważ większość hoteli z powodu ich małej ilości jest z góry wykupiona przez firmy. Jednym z takich biuro jest Podrózy jest Travel Family. Podczas moich kilkukrotnych wizyt w Słowenii skorzystałam z obu opcji. Trzeba też wziąć pod uwagę, że ilość miejsc noclegowych w Słowenii jest bardzo ograniczona ze względu na mały obszar i wielu turystów, dlatego warto rezerwować z wyprzedzeniem.
Sugerowane noclegi:
Vila Rajska Ptica – położone jest blisko jeziora Bled. Na miejscu dostęp do kuchni i parkingu oraz tarasu, gdzie można zrobić grilla.
Villa Teslova – zlokalizowane w stolicy, w spokojnej okolicy blisko centrum. Do użytku kuchnia, parking i grill.
Hotel Livada Prestige – idealne miejsce na luksusowy wypoczynek w słoweńskich termach. Obiekt posiada wszystko co potrzebne na uzdrowiskowe pobyty, a do tego oferuje wstęp do parku wodnego GRATIS.
Hotel Zusterna – doskonałe miejsce na wypoczynek nad Adriatykiem. Piękny hotel z aquaparkiem i dobrym wyżywieniem. Spędziłam tu kilka dni po męczących próbach zdobycia najwyższego szczytu Słowenii.
Transport w Słowenii
Jak już napisałam, najlepiej pojechać własnym samochodem i tak też najłatwiej poruszać się po Słowenii. Jeżeli jednak zdecydowałeś się na samolot lub autokar są dwie opcje podróżowania po Słowenii: wypożyczenie auta lub podróżowanie transportem publicznym.
Z lotniska w Lublanie do centrum dostaniemy się autobusami miejskimi, które kursują od poniedziałku do piątku praktycznie co godzinę nie biorąc pod uwagę nocy. Czas przejazdu to około 45 minut. Bilety są do nabycia na przystanku autobusowym lub u kierowcy. Słowenia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń wewnątrzkrajowych zarówno kolejowych, jak i autobusowych, dlatego nie jest trudno dostać się do największych atrakcji. Z Lublany nad morze dostaniemy się już za ok. 20 euro autobusem w dwie strony. O ceny i rozkłady jazdy najlepiej pytać na dworcach autobusowych lub korzystać z wyszukiwarek internetowych.
Decydując się na kolej możemy się spodziewać dużo szybszej i wygodniejszej podróży, a bilety i rozkłady jazdy mamy również na dworcach kolejowych lub na stronie kolei.
Ceny wynajmu auta są podobne jak w Polsce. Dodając do tego przelot i opłaty drogowe w Słowenii to zdecydowanie najdroższa opcja podróżowania po Słowenii. Najpopularniejsze firmy wynajmujące auta to znane marki takie jak Europcar, Hertx, Sixt czy Avis.
Płatność i ceny w Słowenii
Walutą obowiązującą w Słowenii jest oczywiście euro. Nie ma żadnych problemów z płatnością kartą, a sieć bankomatów jest bardzo dobrze rozwinięta. Wybierając się do Słowenii możecie spokojnie nastawić się na to, że ceny będą zbliżone do polskich lub nieco wyższe, więc śmiało można zabawić tam na dużej i korzystać z atrakcji oferowanych przez Słowenię.
Poniżej przykładowe ceny podstawowych produktów:
chleb – 1 euro (4,80 zł)
1 kg ziemniaków – 1,20 euro (5,80 zł)
ser żółty 1 kg – 11,30 euro (54,60 zł)
10 sztuk jajek – 2,30 euro (11,11 zł)
mleko 1 l – 1 euro (4,83 zł)
woda mineralna 1,5 l – 0,30 euro (1,45 zł)
kawa 250 g – 7,60 euro (36,72 zł)
piwo w puszce 500 ml – 1,30 euro (6,28 zł)
wódka 0,7 l – 10 euro (48,32 zł)
paczka papierosów – 5 euro (24,16 zł)
benzyna 95 – 1,39 euro/litr (6,55 zł/litr)
Przedstawiając Wam największe atrakcje kraju skupię się przede wszystkim na tym, co można tam robić. Słowenia powinna kojarzyć się przede wszystkim z aktywnością w zdrowym połączeniu z relaksem i wypoczynkiem. Kraj ten jest atrakcyjny o każdej porze roku.
Plażowanie nad Adriatykiem
Co prawda, Słowenia ma dostęp do Morza Adriatyckiego, ale jej linia brzegowa jest krótka i wynosi tylko ok. 45 km. Najbardziej urokliwe miasta to: Koper, Izola i Piran. Plaże są tutaj zbliżone żwirowe i kamieniste. Ze względu na bogatą historię tych ziem, które przez pewien okres czasu znajdowały się pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego, możemy poczuć się zarówno jak we Włoszech jedząc pyszna pizzę lub w Chorwacji próbując tamtejszych potraw w wersji słoweńskiej. Koper jest największym miastem wybrzeża, w którym znajduje się port. Od ciebie zależy czy w takim miejscu będziesz chciał wypoczywać. Osobiście nie jestem zwolenniczką miast portowych, co oczywiście nie wyklucza odwiedzenia tego pięknego miasta, szczególnie jego starej części wybudowanej w stylu weneckim oraz mariny, z której w pogodny dzień z łatwością można podziwiać panoramę Alp. Po drodze z Kopru do Piranu warto odwiedzić też miasteczko Izola, które niegdyś było centrum handlu winem, rybami i oliwkami. Ostatnim ważnym puntem na wybrzeżu Słowenii jest Piran. Według mnie zdecydowanie najpiękniejsze miasto, którego historyczne centrum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Muszę przyznać, że nigdzie indziej kawa nie smakowała mi tak bardzo jak właśnie na rynku w Piranie. Natomiast najbardziej zachwycający zachód słońca udało nam się upolować w Rezerwacie Przyrody Strunjan. Jego klifowe wybrzeże ułożone w kształt półksiężyca tworzy Zatokę Księżycową (Moon Bay). Słoweńskie wybrzeże Adriatyku to również idealna baza wypadowa do pobliskich atrakcji, z którymi graniczy Słowenia. Mam na na myśli włoską Wenecja i Triest oraz chorwackie miasteczka Rovinji i Pula.
Przejażdżka rowerem w okolicach jeziora Bled
Słowenia jest idealna dla miłośników jazdy na rowerze. Mamy tu mnóstwo tras rowerowych na każdy typ jazdy. Dzięki zróżnicowanemu terenowi i połączeniu nieskazitelnej przyrody z bogactwami krajobrazowymi jakie oferuje Słowenia można znaleźć tutaj szeroki wybór dla każdego rowerzysty, przez co Słowenia jest uważana za europejski raj rowerowy. Co ciekawe, zauważyły to też władze Słowenii i w znacznym stopniu ułatwiły oraz dostosowały możliwości zwiedzania kraju na rowerze tworząc idealną infrastrukturę, normy dla obiektów noclegowych przyjmujących rowerzystów oraz zestaw bardzo dokładnych informacji, aby każdy wiedział jak się poruszać i nie miał problemów w wyborze tras, a tym bardziej nie musiał się martwić o zgubienie drogi. Na terenie Słowenii jest 35 punktów informacji rowerowej. Miłośnicy rowerów górskich, szosowych, trekkingowych, crossowych, miejskich, a nawet elektrycznych na pewno się tutaj nie zanudzą. Trasy są piękne i zróżnicowane poziomami trudności. Najpopularniejszymi miejscami z dużą ilością tras rowerowych są:
Tolmin-Kobarid – kraina żywej wody na obszarze Parku Narodowego Triglav;
Bovec – również obszar Parku Narodowego Triglav. Możemy tutaj znaleźć kilka ekstremalnych tras;
Moravske Toplice – bardzo małe natężenie ruchu rowerowego;
Kranjska Gora – znajduje się tutaj słynna kręta droga do przełęczy Vršič położonej na wysokości 1611 m.n.p.m;
Bohinj – polodowcowa dolina znana z jeziora Bohinj;
Dolenjska – słynące z krystalicznie czystej wody;
Jezioro Bled – znajdziemy tutaj największą ilość tras rowerowych z pięknymi widokami;
Idrija i Cerkno – około 300 km szlaków rowerowych dla każdego rodzaju zaawansowania rowerowego;
Postojna i Notranjska – obszar chroniony Natura 2000 (Notranjska Bike Park);
Koroška – najciekawszą atrakcją w tym miejscu są odcinki z podziemnymi trasami rowerowymi;
Zreče–Rogla – doskonała baza wypadowa na wycieczki po masywie Pohorje;
Wybrzeże Adriatyku – najpopularniejsza trasa Parenzana prowadzącą przez centra miast, winnice i gaje oliwne.
Ja osobiście z powodu braku czasu i innych priorytetów wybrałam krótką ok. 25 km, ale przepiękną trasę dookoła jeziora Bled.
Trekkingi w Alpach Julijskich
Miłośnicy górskich wędrówek również znajdą w Słowenii kilka wspaniałych tras. Biorąc pod uwagę, że region nie jest jeszcze mocno turystyczny, nie spotkamy tam tylu ludzi co np. w naszych polskich Tatrach, przez co poczujemy piękno tamtejszej przyrody w pełnym spokoju. Wybierając się w Alpy Julijskie zdecydowanie musimy nastawić się na długie wędrówki, ponieważ nie mamy tam zbyt wielu kolejek górskich. Dzika górska przyroda, kameralność schronisk i przepiękne widoki wynagrodzą Wam trudy wędrówki. Ja przede wszystkim mogę opisać swoje doświadczenia podczas próby zdobycia najwyższego szczytu Słowenii – Triglava (2864 m n.p.m). Wybraliśmy miesiąc czerwiec, a dokładniej początek co jak się później okazało nie było dobrym pomysłem. Tras wejścia jest wiele, ale z powodu dużej ilości śniegu wybraliśmy może nie najkrótszą, ale na pewno najprostszą trasę z doliny Vrata. Wchodząc na szczyt tym szlakiem trzeba wyjść bardzo wcześnie i być dobrze przygotowanym kondycyjnie. Nabyliśmy sprzęt, czyli raki i czekany w lokalnej wypożyczalni. Pogoda była przepiękna, ale gdy wzeszło słońce zaczęły się problemy. Niestety początek czerwca to jeden z gorszych terminów i pewnie dlatego byliśmy tam sami. Zalegający przez całą zimę śnieg, dodatkowo nagrzany słońcem zaczął topnieć. Będąc już bardzo blisko schroniska wywołaliśmy kilka mniejszych lawin i podjęliśmy decyzję o odwrocie, a schodząc już na niższe partie usłyszeliśmy od Słoweńca, że tylko szaleńcy wchodzą na Triglav w czerwcu. Owszem jesteśmy nieco szaleni, ale decyzja o odwrocie mimo tego, że byliśmy już bardzo blisko przyszła nam z łatwością. Wyprawa ta dala nam kilka lekcji, ale także mnóstwo pozytywnego zaskoczenia. Szczególnie w momencie, gdy właściciel wypożyczalni nie chciał od nas zapłaty za wypożyczony sprzęt, ponieważ nie udało nam się zdobyć szczytu lub mężczyzna, który poszukiwał nas kilkanaście kilometrów, ponieważ podczas robienia zdjęć wypadł nam portfel.
Ekscytujące spacery po Via Ferratach
Via Ferraty, czyli tzw. „żelazne drogi” to bardzo emocjonujące spacery górskimi ścieżkami nad przepaściami możliwe tylko z użyciem odpowiedniego sprzętu -uprzęży i lonży dzięki czemu nawet przy odpadnięciu ze szlaku nic nam się nie stanie. Najbardziej znaną i chyba najdłuższą Via Ferratą jest ta prowadząca na najwyższy szczyt Triglav. Wymaga ona bardzo dobrej kondycji i umiejętności, a więc nie jest zalecana dla początkujących wspinaczy.
Citybreaki w Słowenii
Słowenia to nie tylko przyroda, ale również kultura. Nie można jej lepiej poznać jak zwiedzając miasta, w których często zlokalizowane są historyczne budowle. Najważniejszym miastem Słowenii jest jej stolica, Lublana. Nie jest ona miastem typowo zabytkowym, ale cechuje się nietypową architekturą, która z założenia miała ułatwiać życie mieszkańcom. Odwiedzając zabytki, szczególnie te położone w starej części miasta możemy poznać nieco historii kraju. Innymi miastami wartymi uwagi są Ptuj, Kranji, Maribor, Škofja Loka, Radovljica, a także wcześniej wspomniany już Piran, Izola i Koper.
Rafting na rzece Socza
Miłośnicy wszelkiego rodzaju wodnych rozrywek i lubiących dreszczyk emocji mogą udać się na niezapomnianą przygodę jaką jest rafting po rzece Socza w otoczeniu przepięknych górskich widoków. Niektórzy nawet twierdzą, że jest to jedno z najpiękniejszych doświadczeń jakie można przeżyć w Słowenii. Najpopularniejszy szlak ma 10 km i trzeba nastawić się na sporo wiosłowania. Mimo to atrakcja jest dla każdego niezależnie od wieku. Miasteczko Bovec, gdzie rozpoczyna się trasa jest znane jako centrum ekstremalnych rozrywek.
Eksploracja jaskini Postojna
Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie Słowenii jest jaskinia Postojna. Słoweńcy traktują to miejsce jako wyjątkowe pod względem walorów turystycznych. Muszę przyznać, że nie będąc wielbicielką jaskiń ta naprawdę zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Sama grota ma aż 20 km, a jej największe atrakcje są przejawem tego jak natura potrafi być jednocześnie piękna i niepokojąca. Myślę,że spokojnie można zaryzykować stwierdzenie, że jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Europie.
Turniej skoków narciarskich w Planicy i zimowe szaleństwo na stokach narciarskich
Na terenie Kranskiej Gory znajduje się największy ośrodek narciarski w całej Słowenii. Odbywają się tutaj m.in. zawody narciarstwa alpejskiego. Co ciekawe, wykupując ski pass może on obejmować również trasy we Włoszech czy Austrii. Jednak to z powodu Planicy zjeżdża się tutaj co roku tysiące turystów po to, aby kibicować skoczkom narciarskim. Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich już na stale zagościły w kalendarzu całego świata sportowego. W Planicy znajduje się kilka skoczni narciarskich, a największą z nich jest skocznia mamucia. Jest to drugi co do wielkości taki obiekt na świecie, na którym jeden z rekordowych skoków oddał również polski zawodnik Kamil Stoch – było to aż 251 m. Miejsce obowiązkowe dla wszystkich kibiców i miłośników sportów zimowych.
Kaniony i kanioning w Słowenii
Najpiękniejszym kanionem w Słowenii jest kanion znajdujący się w Jaskiniach Szkocjańskich. Nie jest to miejsce, gdzie można uprawiać wspomniany kanioning, będący formą wspinaczki górskiej, łączącej umiejętności zjazdów na linię oraz pływania. Najpopularniejsze miejsce do kanioningu typowo turystycznego znajdziemy w kanionie Kozjak.
Degustacja win
Z racji położenia w bardzo sprzyjającym klimacie Słowenia jest krajem winiarskim i nie ma możliwości wyjechania z tego kraju bez tego przepysznego trunku lub przynajmniej bez jego degustacji. Produkcja wina odbywa się tutaj na dużą skalę mimo tego, że obszar upraw jest bardzo mały. Co ciekawe, w miejscowości Maribor znajduje się najstarsza winorośl w Europie i ma ponad 400 lat. Najpopularniejszymi markami produkującymi wina w Słowenii są Malvazja, Rebula, Quercus, Bagueri czy Villa Brici.
Wypoczynek w łaźniach termalnych
Słowenia jest znana z licznych ośrodków termalnych, a większość z nich zlokalizowana jest blisko granicy z Węgrami. Jednym z największych ośrodków tego typu jest Terme3000 posiadający ponad 500 m2 basenów. Jest idealny zarówno w zimie, gdzie można wygrzewać się w gorących źródłach, jak i w lecie kiedy można schłodzić się w normalnych basenach. Park jest idealny doskonały na wypoczynek z rodziną, przyjaciółmi jak i w parach, a nawet na samotne pobyty. Ilość hoteli oferujących w cenie wejście na teren obiektu jest spora.
Ciekawostki o Słowenii
1. Słowenia jest trzecim najbardziej zalesionym krajem w Europie
2. Słowenia jest krajem, który posiada największe zasoby wody w Europie.
3. W Słowenii żyje jedna z największych populacji niedźwiedzi brunatnych w Europie.
4. To właśnie od nazwy regionu kresowego w Słowenii pochodzi nazwa krasu.
5. Największym jeziorem Słoweńskim jest jezioro, które istnieje tylko wiosną i jesienią, latem całkowicie zanika.
6. Kuchnia słoweńska jest przepyszna i bardzo dobrej jakości, a niektóre ciasta są znane na całym świecie.
7. Słowenia pszczołami stoi, a w zasadzie pszczelarzami.
8. Słowenia (SLOVENIA) jest jedynym krajem na świecie, które zawiera słowo „love” w nazwie.
9. Triglavski Park Narodowy jest jednym z najstarszych parków narodowych w Europie.
10. Słowenia znajduje się w światowej czołówce jeśli chodzi o ilość jaskiń.
Poradnik został stworzony we współpracy z Martą Dulańską.
Źródło: podrozezhubertem.pl
Karpacz to wyjątkowe miejsce, które z pewnością zachwyci osoby w dojrzałym wieku poszukujące relaksu i odrobiny przygody. Położone w malowniczym otoczeniu Karkonoszy, oferuje nie tylko piękne widoki, ale także wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Warto rozważyć wizytę w okresach wiosennych lub jesiennych, gdy miasto staje się oazą spokoju. W tych miesiącach można w pełni cieszyć się jego urokami, unikając tłumów turystów i zgiełku sezonowego. Odkrywanie Karpacza w tak sprzyjających warunkach daje szansę na delektowanie się niepowtarzalnym klimatem regionu oraz jego bogactwem przyrodniczym.
czytaj więcejW sobotę, 28 września w Muzeum Inżynierii i Techniki Motoryzacji w Głuszycy, można było podziwiać zabytkowe pojazdy z całego świata. Te motoryzacyjne cuda, niektóre liczące prawie 100 lat, zjechały do naszego miasta, aby zachwycić mieszkańców i przyjezdnych. Wśród eksponatów pojawiły się legendarne modele, takie jak Opel 12 LG z 1933 roku, Citroën 7 UA z 1935 roku czy Fiat 124 Sport Coupé – pojazdy, które nie tylko imponowały swoim wyglądem, ale także techniczną perfekcją.
czytaj więcejW dniu 28.09.2024r. (sobota) godzina 14:00 w Hali im. Mariana Koczwary ul. Sudecka 42 w Jeleniej Górze, Klub Sportowy Sudety Jelenia Góra rozegra pod hasłem "Mecz charytatywny dla powodzian" mecz koszykówki z drużyną ekstraklasy Stalą Ostrów Wielkopolski. Stal Ostrów to drużyna ekstraklasowa mająca w swoich szeregach wybitnych zawodników z koszykarskiej Europy.
czytaj więcejLegenda o Duchu Gór, znanym także jako Karkonosz lub Liczyrzepa, od wieków fascynuje mieszkańców i wędrowców przemierzających Karkonosze. Tajemniczy strażnik gór, czasem przyjazny, innym razem złośliwy, odgrywał kluczową rolę w miejscowych opowieściach. Wierzono, że Duch Gór potrafi przybierać różne postacie – od groźnego olbrzyma po niepozornego starca – i towarzyszyć wędrowcom, decydując o ich losie. Czuwał nad górami, będąc zarówno ich opiekunem, jak i surowym sędzią tych, którzy nie szanowali karkonoskiej przyrody. Potrafił także wpływać na pogodę przemieniając piękny słoneczny dzień w ulewny, burzowy i ciemny. Jego moc nie ograniczała się jednak tylko do szczytów i dzikich lasów. Również w Karpaczu, pośród miejskich uliczek i zakamarków, można znaleźć miejsca, które do dziś przywołują ducha tej potężnej, mitycznej postaci.
czytaj więcejPrzypominamy, że także dzisiaj (niedziela 22 września) w godz. 10.00-15.00 w busach oznaczonych logiem i napisem Urząd Miasta wszyscy Ci, którzy ucierpieli w trakcie powodzi będą mogli otrzymać niezbędne środki chemiczne, kosmetyczne oraz żywność.
czytaj więcej