A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Wielu osobom Włochy kojarzą się przede wszystkim ze świetnią kuchnią. Nic w tym dziwnego. W końcu to w tym kraju rozsławiona została pizza i makaron. Jednym z włoskich miast, które najbardziej kojarzy się z pysznym jedzeniem jest Bolonia, stolica regionu Emilia-Romania. Jakie atrakcje warto zwiedzić w tym mieście? Czego spróbować z tamtejszej kuchni? Tych i wiele innych informacji dowiecie się czytając najnowszy Poradnik Podróżnika!
Podróż do Bolonii
W Polsce jest kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Bolonii. Niżej znajdziecie wszystkie możliwe opcje.
Ryanair: bilety z Krakowa, Katowic, Wrocławia i Warszawy-Modlina kupicie na stronie przewoźnika
Wizzair : bilety z Warszawy-Chopina kupicie na stronie przewoźnika
Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.
Noclegi
Niestety nie jestem w stanie polecić Wam noclegu, ponieważ z żadnego nie korzystałem. Mogę jedynie zasugerować Wam wyszukanie go na popularnych serwisach – airbnb.pl, booking.com i momondo.pl .
Transport w Bolonii
Na początek przedstawię trzy możliwe opcje dostania się z Portu lotniczego im. Guglielmo Marconiego w Bolonii do centrum miasta.
Pierwszą z nich jest skorzystanie z autobusu miejskiego linii nr 91 lub 81, który kursuje do stacji kolejowej Stazione Centrale w Bolonii. Uwaga, autobus nie przejeżdża obok terminala! Aby do niego wsiąść należy dostać się na oddalony o ok. 1 km przystanek znajdujący się w dzielnicy Birra. Bilet jednoprzejazdowy kosztuje 1,5 euro i można go kupić w sklepie Carrefour w terminalu na lotnisku.
Drugą, droższą opcją jest przejazd specjalnym busem, który zabiera podróżnych spod samego terminala do Stazione Centrale. Przystanek znajduje się po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów. Bilet kosztuje 6 euro i upoważnia on także do korzystania przez 75 minut z autobusów wszystkich linii w Bolonii. Dzieci poniżej metra wzrostu nie płacą za przejazd.
Ostatnim, a zarazem najdroższym sposobem na dostanie się z lotniska do centrum Bolonii jest wzięcie taksówki. Jeden kurs powinien kosztować 20 euro wzwyż.
Jeśli chodzi o przemieszczanie się po samej Bolonii to najlepiej poruszać się autobusami lub pieszo, ponieważ odległości między najważniejszymi atrakcjami miasta nie są duże. Bilety komunikacji miejskiej można kupić w kioskach oraz w automatach przy przystankach.
Wszystkie informacje o liniach i ich rozkładach jazdy znajdziecie na stronie komunikacji miejskiej w Bolonii.
Płatność i ceny w Bolonii
Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące we Włoszech euro. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest Unicredit i Raiffaisen.
Ceny we Włoszech, jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej przy morzu można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej.
Ceny przykładowych produktów i potraw w Bolonii (stan na maj 2022):
pizza – od 5 do 10 euro
makaron gnocchi z dodatkami – 9-14 euro
woda 2 l – 0,5-1 euro
piwo 500 ml – od 1 w sklepie do 4 euro w restauracji
chleb – od 1,50 do 2 euro
kawa cappuccino – od 0,90 do 1,5 euro
pocztówka – 0,5 euro
magnes – 1-2 euro
Polecane restauracje w Bolonii
Bolonia to nie tylko kolebka nauki, ale również najlepszej włoskiej kuchni. Oprócz różnych wariantów pizzy, są tu również serwowane pyszne kiełbasy i szynki, a także wszystkie rodzaje makaronów. To stąd rozpowszechniło się bardzo szybko gelato, czyli lody rzemieślnicze.
W związku z tym chciałem wam polecić parę restauracji i kawiarni, do których warto zaglądnąć przemierzając bolońskie ulice.
Bottega Portici-2 Torri – kawiarnia z przekąskami kuchni bolońskiej
Pizzeria Altero-Via dell’indipendenza – pizza na kawałki w przystępnych cenach
Mò Mortadella Lab – delikatesy z kanapkami z mortadelą, serami i warzywami
MozzaBella-Pratello – typowo włoska restauracja z przystępnymi cenami
Co zwiedzić w Bolonii?
Bolonia to liczące 390 tys. mieszkańców miasto, które żeby je zwiedzić wystarczą maksymalnie trzy dni. Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić będą w tej metropolii jest stare miasto. Na jego terenie zlokalizowane są znane większości turystom dwie wieże mieszkalno-obronne z XII wieku. Nieopodal budowli znajduje się plac Maggiore z fontanną Neptuna, pałacami Re Enzo i dei Banchi oraz z bazyliką św. Petroniusza – wejście do świątyni jest darmowe.
Następnie warto udać się do Mercato di Mezzo, czyli typowego włoskiego targu z makaronami, mięsem, serami i pizzą. Szczególnie polecam przejść się ulicą Pescherie Vecchie, przy której mieści się wiele sklepików spożywczych i restauracji. Dodatkowo na mapie turystycznej Bolonii powinna zostać umieszczona bazylika św. Stefana, a także teatr Comunale di Bologna. Zwiedzanie bazyliki wraz z całym kompleksem jest darmowe.
Na deser warto zostawić Uniwersytet Boloński, czyli najstarszy tego typu obiekt w Europie oraz sanktuarium Madonny San Luca położone na zalesionym wzgórzu Monte della Guardia – można dostać się tam pieszo lub autobusem linii nr 58.
Źródło: podrozezhubertem.pl
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej