A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Wenecja to zdecydowanie jedno z najbardziej obleganych miejsc na turystycznej mapie Włoch. Miasto posiada wiele walorów historycznych i kulturowych. Jest to także miejsce, które Europejczykom najbardziej kojarzy się z miłością i romantycznymi chwilami. Jak poruszać się po tym niezwykłym mieście? Co warto zobaczyć przemierzając weneckie ulice? Tego dowiecie się z najnowszego Poradnika Podróżnika.
Zasady wjazdu
Włochy należą do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen. W związku z tym, aby podróżować do tego kraju wystarczy posiadać ważny dowód osobisty.
Obowiązek posiadania „green pass” wygasł 31 maja. Od 1 czerwca przy wjeździe do Włoch nie jest już wymagana przepustka COVID-19 (testy, szczepienia, status ozdrowieńca).
Od 15 czerwca zniknie obowiązek zakładania maseczki w kinach, teatrach, salach koncertowych oraz we wszystkich środkach transportu – od autobusów i metra po samoloty.
Podróż do Wenecji
W Polsce jest kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia na oba lotniska w Wenecji:
LOT: loty z Warszawy znajdziecie na stronie przewoźnika.
Ryanair: loty z Warszawy (Modlin), Wrocławia, Gdańska, Katowic, Krakowa i Poznania znajdziecie na stronie przewoźnika.
Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.
Nocleg
Noclegi w Mestre
Jeśli zatrzymujesz się w Wenecji na kilka dni, to nie polecam noclegów w Mestre. Najlepiej zatrzymać się na wyspie w historycznym sercu Wenecji. Jeśli planujesz zostać w Wenecji na dłużej, to polecam noclegi w Mestre. Dojazd z Mestre na wyspę zajmuje kilka minut, a kursy odbywają się co kilka minut.
Noclegi na wyspie
Mieszkając tutaj poczujesz i zapamiętasz klimat historycznej Wenecji. Zobaczysz rano jak miasto budzi się do życia, jak rozstawiane są stragany, dostarczane dostawy i sprzątane całe miasto.
Dojazd z lotniska i transport po Wenecji
Podróż z lotniska Treviso do centrum Wenecji
Autobus Atvo – najszybsza i najwygodniejsza opcja transportu. Autobus ATVO jeździ bardzo często, a przejazd na trasie LOTNISKO TREVISO – PIAZZALE ROMA zajmuje 70 minut. Koszt przejazdu w jedną stronę wynosi 12 euro, natomiast w obie strony 22 euro. Rozkład jazdy dostępny jest na stronie przewoźnika.
Autobus MobilitàDiMarca i pociąg – dłuższa, ale tańsza opcja transportu do centrum Wenecji. Autobus MobilitàDiMarca jeździ z lotniska na dworzec centralny Treviso (Treviso Centrale). Czas przejazdu wynosi 10 minut, a koszt 1.5 euro. Autobus kursuje co 30 minut. Na dworcu centralnym należy przesiąść się na pociąg w kierunku Venezia Santa Lucia. Pociąg Trenitalia kosztuje 3,70 euro, a przejazd zajmuje około 40 minut. Pociągi kursują średnio co 25 minut.
Autobus Barzi Servizi – bilet kosztuje 10 euro w jedną stronę lub 18 euro w dwie strony, a czas przejazdu wynosi 40 minut. Autobus zatrzymuje się na parkingu TRONCHETTO (około 1 km od centrum miasta). Bilety i rozkład znajdziecie na stronie przewoźnika.
Podróż z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji
Autobus – z lotniska odjeżdża bardzo dużo autobusów, które kursują prosto na PIAZZALE ROMA. Czas przejazdu wynosi około 20/30 minut (w zależności od godziny), a bilet kosztuje 8 euro w jedną stronę i 15 euro w dwie strony. Bilety można kupić w automatach lub u kierowcy.
Transport po Wenecji
W Wenecji jest kilka środków transportu: tramwaj wodny – vaporetto, taksówki wodne, gondole i autobusy, którymi można przemieszczać się na lądzie.
Przejazd tramwajem wodnym (vaporetto) jest czasowy – 75 minut, a koszt wynosi 7,50 euro. Jeśli zostajemy na dłużej, to warto rozważyć zakup biletu dziennego za 20 euro, 2-dniowego za 30 euro lub tygodniowego za 60 euro. Dzieci do lat 6 mają darmowe przejazdy!
Najdroższym, a zarazem najszybszym środkiem transportu po Wenecji są taksówki wodne. Kurs po Canale Grande kosztuje około 120 euro, a wieczorem i nocą ceny sięgają nawet 160 euro. Kursy z Placu Św. Marka na wyspę Lido di Venezia kosztuje około 100 euro, natomiast na wyspę Murano – 120 euro, a na wyspę Burano około 150 euro. Nie polecam tego środka transportu ze względu na wygórowane ceny.
Najbardziej znaną atrakcją turystyczną w Wenecji jest rejs gondolą. Ustawowo koszt takiego rejsu to 100 euro za pół godziny i 120 euro za takim sam rejs tylko w godzinach wieczornych. Jednak to tylko ustalenia. Na 30 minutowy rejs należy przygotować około 100-200 euro. Dlaczego taka rozbieżność cenowa? Często gondolierzy doliczają dodatkowe opłaty za muzykę, informacje, ciekawostki, ale także za romantyczny wystrój, wino i przepłyniecie pod mostem Westchnień. Przed rozpoczęciem rejsu należy ustalić cenę z gondolierem. Należy negocjować z gondolierem, sam raz płynąłem za 70 euro, a innym razem za 90 euro, gdzie początkowa cena zaproponowana przez gondoliera wynosiła 140 euro
Autobus z międzynarodowego lotniska Marco Polo na parking Piazzale Roma to koszt 8 euro. Autobus z lotniska Treviso na parking Tronchetto kosztuje 10 euro. Inne kursy autobusami to koszt 1.50 euro -> Najtańszym i najlepszym środkiem transportu jest spacer po wyspie
Ceny produktów oraz atrakcji, które warto zobaczyć
Wenecja to jedno z najdroższych miast we Włoszech. Wpływ na to ma duża popularność i miliony odwiedzających turystów. Koszt życia w Wenecji jest 1.71 razy wyższy niż w Warszawie. Mieszkałem tutaj i zdradzę wam kilka trików, dzięki którym zaoszczędzimy pieniądze:
Każda restauracja w Wenecji pobiera coperto(opłata serwisowa).Tego nie unikniemy, ale wybierając restauracje zwróćcie uwagę właśnie na tą opłatę. W zależności od restauracji, ceny wahają się od 2 do 6 euro za osobę.
Inną opłatą jaką pobierają restauracje jest opłata za muzykę. Bardzo często w restauracji jest muzyk, który gra na różnych instrumentach (czasami też śpiewa). Taka restauracja pobiera opłatę za słuchanie w wysokości od 1 do 4 euro za osobę! Wybieraj restauracje, która takich opłat nie pobiera.
Ceny na targach i w restauracjach zawsze są zdecydowanie wyższe niż w marketach. Najlepiej kupować jedzenie w marketach typu: Conad, Coop, Despar.
Im bliżej Placu Św. Marka, tym drożej. Zjedz w restauracji, która jest w innej części miasta, a następnie idź w kierunku Placu Św. Marka.
Rezerwuj atrakcje przez internet. Na miejscu pobierana jest dodatkowa opłata, a sama cena biletu jest 2/3 razy wyższa!
Nie szukaj sklepu po całym mieście z nadzieją, że cena będzie niższa, bo nie będzie. Cena w każdym markecie jest podobna.
Przed rejsem gondolą ustal ostateczną cenę z gondolierem, bo często naliczają dodatkowe opłaty i zamiast zapłacić 120 euro, zapłacicie 150 euro -> Najtańszym i najlepszym środkiem transportu jest spacer po wyspie.
Ceny jedzenia i picia
Woda – 0,20-1 euro za 1.5 litra
Sok – 2 euro za litr
Cola 1,20-1,50 euro za litr
Mleko – 1,20-1,50 euro za litr
Chleb 1,5-2,50 euro
Ser mozzarella – 1,30 euro za 125 gramów
Ser żółty – 12–15 euro za kilogram
Salami – 15-20 euro za kilogram
Szynka prosciutto – 25-30 euro za kilogram
Makaron – 2-3 euro za kilogram
Ryż – 2 euro za kilogram
Banany – 2-3 euro za kilogram – Jabłka – 2,00 euro za kilogram
Chipsy 1-1,50 euro za paczkę – Czekolada 1-1,50 euro
Ceny alkoholu
Wino – 5-6 euro za butelkę
Wódka – 12 euro za butelkę
Whisky – 15 euro za butelkę
Campari – 15 euro za butelkę – Martini – 9 euro za butelkę
Ceny w restauracjach
Pizza – 8-15 euro
Makaron – 12-20 euro
Zestaw przekąsek – 12-18 euro
Sałatka – 8-10 euro
Ceny atrakcji (ceny w zależności od sezonu mogą być różne; bilety ulgowe są o połowę tańsze)
Skarbiec bazyliki św. Marka – 3 euro
Muzeum bazyliki św. Marka z tarasem widokowym – 4 euro
Dzwonnica bazyliki św. Marka – 8-10 euro
Pałac Dożów – 20 euro
Muzeum szkła Murano – 12-15 euro
Bazylika Santa Maria della Salute – 4 euro
Galleria Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro – 6 euro
Palazzo Fortuny – 10-12 euro
Bazylika św. Marka – 3 euro
Ponadto będąc w Wenecji warto odwiedzić mosty – Ponte di Rialto, Ponte dell’Accademia, Ponte dei Sospiri, a także słynącą z produkowania szkła wyspę Murano oraz wyspę Burano znaną z kolorowych domów i z koronek wyrabianych na wyspie od XV wieku.
Wenecja pustoszeje, ponieważ życie w niej staje się bardzo drogie. Są tu wysokie ceny mieszkań i usług oraz kłopoty z przeciążonym transportem publicznym. Mój czynsz za mieszkanie w centrum Wenecji wzrósł o ponad 15% w skali miesiąca.
Wenecja jest cały czas zalewana przez morze, a zabudowa nieustannie się zapada.
Wenecja staje się jednym wielkim parkiem rozrywki (Disneylandem). Polityka władz miasta doprowadziła do takiej sytuacji, a mieszkańcy są zalewani przez wodę i masę turystów. Niestety, ale bardzo prawdopodobne jest, że już za 15-20 lat w Wenecji nie będzie mieszkańców, a miasto stanie się wielkim parkiem rozrywki.
Najlepiej płatną pracą w Wenecji są gondolierzy, który zarabiają ponad 10 tysięcy euro miesięcznie. Gondolierem mogą zostać tylko nieliczni, a obecnie jest ich około 400.
Wenecja wieczorami i nocą pokazuje całkowicie inne oblicze. Po kanałach pływają gondole, na których zakochane pary popijają prosecco, a w okolicach dworca kolejowego Venezia Santa Lucia, zaczynają gromadzić się prostytutki.
W Wenecji jest bardzo dużo kieszonkowców, uważaj na swoje rzeczy (w szczególności podczas karnawału).
Wenecja jest położona na 118 wyspach połączonych ze sobą mostami i kanałami.
Miasto szacuje, że podczas trwania karnawału (12 dni) Wenecję odwiedzą około 3 mln turystów. Pogram karnawału przewiduje parady, bale, koncerty, opery, przedstawienia i zabawy na scenach w rożnych częściach miasta. Największa scena rozstawiona jest na Placu św. Marka, a kolorowe pochody z przebranymi uczestnikami ciągną się wzdłuż Riva degli Schiavoni.
Co roku w Wenecja odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Jest najstarszą imprezą filmową na świecie i każdego roku przyciąga filmowe gwiazdy z całego świata. Nie odbywa się on w historycznym centrum Wenecji, tylko na pobliskiej wyspie Lido di Venezia. Najlepszy film otrzymuje nagrodę Złotego Lwa, a najlepszy aktor i aktorka Puchar Volpi. Festiwal każdego roku odbywa się pod koniec sierpnia lub na początku września.
Poradnik powstał we współpracy z Bartoszem Pawluczukiem
Źródło: podrozezhubertem.pl
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej