sowie

Turystyka, atrakcje turystyczne w Wałbrzychu i okolicach - Głuszyca, Jedlina-Zdrój

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-06-12 11:32

Ostatni komentarz: Śriedniowiecze w Wałbrzychu trwało co najmniej do 1870r.??? BRAWO
dodany: 2009.06.18 07:08:56
przez: asior
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-09 18:29

Ostatni komentarz: nie podoba mi sie to durnoty
dodany: 2009.05.21 15:17:04
przez: dfsd
czytaj więcej
Data newsa: 2009-04-09 08:51

Ostatni komentarz: Ciekawy artykuł
Dzięki i pozdrawiam
Przemysław Frąc
dodany: 2009.05.15 14:59:12
przez: Przemysław Frąc
czytaj więcej
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Data newsa: 2009-01-09 18:32

Ostatni komentarz:

A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.


dodany: 2009.05.04 17:11:34
przez: gość
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-31 12:56

Ostatni komentarz: odbudowac stary ksiaz . bedzie druga atrakcja ksiaza . komitet odbudowy starego ksiaza /alte burg / ,
dodany: 2009.04.25 08:22:14
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-02 13:39

Ostatni komentarz: Jeżeli te potłuczone butelki, puszki, papiery nazwali porządkiem i czystością to chyba widzieli tylko to co im pozwolono.
dodany: 2009.03.26 10:14:10
przez: gość
czytaj więcej
Wyspy Owcze - tu gdzie owiec jest więcej niż ludzi
2023-05-12 11:59

Wyspy Owcze to wulkaniczny archipelag składający się z 18 wysp, przynależący administracyjnie do Danii, ale jako terytorium posiadający dużą autonomię. Większość dni w roku jest tu deszczowych, ale widoki zdecydowanie to rekompensują. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakim cudem jest tu więcej owiec niż ludzi i jak spędzić dobrze czas na magicznych Wyspach Owczych, to zapraszam cię do najnowszego Poradnika Podróżnika!


Podstawowe informacje o Wyspach Owczych i zasady wjazdu

 

Wyspy Owcze to wulkaniczny archipelag składający się z 18 wysp: Suðuroy, Stóra Dímun, Lítla Dímun, Skúvoy, Sandoy, Hestur, Koltur, Nólsoy, Streymoy, Vágar, Mykines, Eysturoy, Kalsoy, Kunoy, Borðoy, Viðoy, Fugloy i Svínoy.

 

Terytorium Wysp przynależy administracyjnie do Danii.
Stolicą Wysp Owczych jest Tórshavn, a miasto znajduje się na wyspie Streymoy.
Językiem urzędowym jest farerski i duński, ale nie ma problemu, aby porozumieć się również w języku angielskim.

 

Żeby przylecieć do Danii czy na Wyspy Owcze wystarczy paszport, albo dowód osobisty. Nie musisz starać się o żadne wizy turystyczne, natomiast gdybyś planował zostać tutaj dłużej niż 3 miesiące, to musisz starać się o specjalne pozwolenie. Jeśli chodzi o Covid-19, to Dania oraz Wyspy Owcze były pierwsze, jeśli chodzi o zniesienie wszystkich restrykcji. Możesz podróżować tu bez posiadania szczepień, nie ma żadnej kwarantanny oraz testów.

 

Kiedy przylecieć i na ile

 

Najlepszym okresem na podróż tutaj jest czas od kwietnia do października, ze względu na warunki pogodowe. W okresie od listopada do marca często występują silne wiatry, częste opady deszczu, śniegu, mgły i jest po prostu bardzo zimno. Loty często są odwołane lub opóźnione, a pogoda uniemożliwia chodzenie po górach. W kwietniu Wyspy Owcze zaczynają robić się znowu zielone i dookoła można spotkać pełno małych owieczek. Okres wakacyjny przyciąga wiele turystów, znacznie łatwiej wtedy jest zaplanować aktywne zwiedzanie, a dodatkowo pojawia się dużo fajnych wydarzeń i koncertów. Co roku w lipcu odbywa się festiwal muzyczny G!. Liczne koncerty na powietrzu i atrakcje sprawiają, że wiele młodych Farerczyków i turystów chce tu być. W sierpniu jest drugi znany festiwal muzyczny- Summar festivalur, który odbywa się w mieście Klaksvík. Co więcej, w lipcu od 28 do 29 obchodzone jest narodowe święto Ólavsøka. Farerczycy przebrani w stroje narodowe wychodzą wtedy na ulice stolicy, by wspólnie świętować. 29 lipca o północy wspólnie śpiewają, by następnie zatańczyć wspólny farerski taniec.

 

Na ile warto tu się wybrać? Na Wyspy Owcze najlepiej przylecieć na 7-10 dni. Ze spokojem można zobaczyć najważniejsze punkty archipelagu w tym czasie. A dodatkowo, gdyby pogoda diametralnie się zmieniła, zawsze można dostosować plany i je modyfikować.

 

Podróż na Wyspy Owcze

 

Dostanie się na Wyspy Owcze dzieli się na dwie możliwości – samolot bądź prom. Farerskie linie lotnicze Atlantic Airways kursują z Kopenhagi, Billundu, Aalborg, Keflavik, Edynburga, Oslo czy Paryża. Są to stałe połączenia, a dokładny rozkład lotów aktualizowany jest na bieżąco na stronie przewoźnika.

 

Na pokładzie samolotu dostaniesz za darmo kawę, herbatę lub wodę. Co więcej, przy rezerwacji biletu możesz za dodatkową opłatą wybrać śniadanie lub kanapkę w przypadku późniejszego lotu. W cenie biletu masz do dyspozycji bagaż podręczny o wymiarach 55x40x25cm i wadze 8 kilogramów, torbę na laptop oraz bagaż rejestrowany do 23 kilogramów. Lotnisko znajduje się na wyspie Vágar. Jest to mały port lotniczy, obsługujący jedynie farerskie linie lotnicze – Atlantic Airways. Aby dokonać odprawy na lot, można skorzystać z automatów znajdujących się w hali odlotów bądź tradycyjnie przy stanowisku. Odprawa przy stanowisku rozpoczyna się na półtorej godziny przed odlotem.

 

Drugą opcją jest prom Smyril Line- Norröna, kursujący między Danią (Hirtshals), Wyspami Owczymi (Tórshavn) i Islandią (Seyðisfjörður). Podróż z Hirtshals do Tórshavn trwa 36 godzin, a promy kursują przez cały rok, z częstotliwością jednego dnia w tygodniu. Terminal Smyril Line w Tórshavn znajduje się tuż nad głównym dworcem autobusowym (niebieskie linie autobusowe kursujące pomiędzy Tórshavn a innymi miejscowościami, więcej na ten temat będzie poniżej w punkcie o transporcie). Norröna wyposażona jest w kabiny o różnym standardzie, restauracje, kino, basen i jacuzzi, biblioteczkę oraz sklep wolnocłowy. Jeśli podróżujesz z dziećmi, to dla nich przygotowany jest również plac zabaw, czy boisko na świeżym powietrzu. Bilety na prom kupić można tutaj.

 

Dojazd z lotniska

 

Jest kilka sposobów dostania się z/na lotnisko: można zamówić taksówkę (koszt około 200 DKK za osobę) bądź autobus linii 300 (cennik znajduje się poniżej). Nie musisz wcześniej rezerwować biletów, wystarczy, że kupisz go u kierowcy. Dokładny rozkład jazdy autobusów znajduje się tutaj. Autobus zatrzymuje się tuż przy wejściu/ wyjściu na lotnisko. Wszystkie przystanki, niezależnie czy jest to stolica, czy mniejsza miejscowość, są na żądanie. Musisz nacisnąć wcześniej przycisk STOP, żeby wysiąść z autobusu.

 

Cennik autobusu linii 300 z lotniska do Tórshavn:

Dorośli: 90,00 DKK
Studenci: 70,00 DKK
Dzieci: 45,00 DKK
Seniorzy: 45,00 DKK

 

Warto mieć ze sobą legitymację szkolną/ studenta, ponieważ możemy dostać zniżki na wszystkie autobusy.

Numery do sprawdzonych taksówek:

+298 32 32 32
+298 31 12 34

 

Nocleg na Wyspach Owczych

 

Na Wyspach Owczych mamy do wyboru różne formy zakwaterowania: od drogich hoteli, po Airbnb, hostele, B&B (Bed and Breakfast), czy kempingi. Do sprawdzenia dostępnych ofert i dokonania rezerwacji zakwaterowania typu B&B można skorzystać ze strony tutaj. Aby sprawdzić dostępne pola kempingowe, czy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami, można skorzystać ze strony internetowej camping.fo.

 

Musisz jednak pamiętać, że biwakowanie jest dozwolone jedynie na specjalnie wyznaczonych polach kempingowych. Nie można spać w przyczepach kempingowych, czy kamperach wzdłuż dróg, na przystankach wypoczynkowych, miejscach postojowych i widokowych. Niektóre kempingi przeznaczone są jedynie dla namiotów. Na Wyspach Owczych funkcjonują trzy hostele: dwa znajdują się w Tórshavn62N Guesthouse (16 Doktara Jakobsens gøta, Tórshavn) oraz Guesthouse at Føroya Fólkaháskúli (14 Háskúlavegur, Tórshavn), a ostatni to Youth Hostel Giljanes(8 á Hillingatanga, Sandavágur). Rezerwacji do hostelu 62N Guesthouse i Youth Hostel Giljanes można dokonać poprzez stronę Booking.com. Natomiast w przypadku Guesthouse at Føroya Fólkaháskúli dane kontaktowe znajdują się tutaj. Dostępność wszystkich hoteli na wyspach podana jest również na stronie Booking.com.

 

Wypożyczenie samochodu

 

Na Wyspach Owczych działa kilka agencji wynajmu samochodów (m.in. Bilrøkt, Avis Føroyar, PHD Car Rent, Rent Your Car, 62°N Hertz Europcar &Sixt, Arctic, Maketravel, Budget, Car Rent.fo itd.). Rezerwacji można dokonać bezpośrednio na ich stronach internetowych, na stronie lotniska lub na lotnisku bezpośrednio po przylocie. Należy zwrócić uwagę na jeden fakt, bo niektóre z wypożyczalni oferują odbiór i dowóz na lotnisko w pakiecie.

 

Na archipelagu żyje mnóstwo owiec, często wychodzą one na ulicę i nie boją się aut. Jeśli zdarzy się wypadek i potrącisz owcę, należy zgłosić to na tutejszą policję (+298 351448). Po zgłoszeniu wypadku rolnik może starać się o odszkodowanie w tutejszej ubezpieczalni, jednocześnie ty nie będziesz zobowiązany do płacenia odszkodowania rolnikowi.

 

Tunele: Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ jeśli chcesz wypożyczyć samochód i poruszać się po wyspach, musisz uiścić opłatę za przejazd tunelami. Mamy tutaj 3 płatne tunele:

 

Tunel 1 Vágatunnilin z wyspy Streymoy do Vágar
Tunel 2 Norðoyatunnilin z wyspy Eysturoy Borðoy
Tunel 3 Eysturoyartunnilin z Tórshavn do Runavík/Strendur oraz Runavík do Strendur

 

W trakcie budowy jest czwarty tunel na wyspę Sandoy. Aby dokonać opłaty za tunel, należy wejść na stronę www.tunnil.fo, a następnie podać numer tablicy rejestracyjnej oraz dane karty płatniczej. Opłaty będą ściągane automatycznie z karty. Cennik znajduje się w zakładce ‘Price” tutaj. Tunel Eysturoyartunnilin z Tórshavn do Runavík/Strendur oraz Runavík do Strendur to pierwszy podwodny tunel na świecie z rondem. Środek ronda został zaprojektowany tak, by przypominać gigantyczną meduzę. Instalacja przedstawia ludzi w tradycyjnym farerskim tańcu, gdzie wszyscy trzymają się za ręce. Cały ten taniec i to, że wszyscy są razem, pokazuje pewnego rodzaju siłę mieszkańców. Warto zwrócić uwagę na niecodzienne oświetlenie w tunelu. Cała instalacja ronda została zaprojektowana przez lokalnego artystę Tróndura Paturssona. Warto się przejechać tym tunelem, zwłaszcza że można sporo czasu zaoszczędzić, udając się do Klaksvík, Runavík czy dalej na północ.

 

 

Transport publiczny na Wyspach Owczych

 

Komunikacja miejska na w Tórshavn jest dobrze rozwinięta i co najważniejsze – darmowa! Czerwone autobusy kursują przez cały tydzień od 6 rano do 23 wieczorem. W dni robocze autobusów mają więcej kursów, natomiast w weekendy kursują one z częstotliwością jeden autobus na godzinę. Wszystkie przystanki są na żądanie, dlatego musimy pamiętać o naciśnięciu przycisku STOP. Na stronie torshavn.fo można sprawdzić dokładny rozkład jazdy autobusów (po rozwinięciu zakładki ‘’Hvar er bussurin beint nú?’’). Na przystankach autobusowych można zeskanować kod QR, który przekierowuje do aplikacji Google Maps i pokazuje godzinę przyjazdu autobusu i przebieg jego trasy. Przystanki nie mają tabliczek z nazwą, jednak posiadają rozkład jazdy i na nim zaznaczone jest kolorem, który to przystanek i jakie autobusy się tam zatrzymują. Czerwone autobusy linii 5 i 7 kursują również do miejscowości Kirkjubøur.

 

Poza komunikacją miejską na terenie stolicy, mamy do wyboru również promy, kursujące na pozostałe wyspy lub komunikację podmiejską, czyli niebieskie autobusy. Kursują one bezpośrednio z dworca głównego w Tórshavn, a bilety będziesz mógł kupić bezpośrednio u kierowcy. Jeśli chodzi o promy, to bilety kupisz na wejściu na prom lub w przypadku wyspy Suðuroy w specjalnym sklepiku.

 

Płatność i ceny na Wyspach Owczych

 

Na terenie Wysp Owczych obowiązują dwie waluty: korony farerskie i duńskie (DKK). Poza wyglądem banknotów nie ma żadnej różnicy między tymi walutami. Co ciekawe, na Wyspach Owczych można korzystać z koron duńskich, ale na terenie Danii już nie wykorzystamy koron farerskich. Na Wyspach Owczych można płacić zarówno gotówką, jak i kartą, poza autobusami podmiejskimi (niebieskie linie), one przyjmują jedynie gotówkę. Jedynie linia 300, która kursuje na lotnisko, przyjmuje płatność również kartą. Większość miejsc akceptuje głównie płatność kartami Visa, jednak akceptowane są też karty MasterCard, Eurocard, Revolut, Maestro, JCB. Wiele miejsc nie przyjmuje płatności kartą American Express. W przypadku płatności gotówką, korony lepiej kupić jeszcze w Polsce, bądź ostatecznie na lotnisku w Kopenhadze. Wymiana walutowa na Wyspach jest praktycznie niemożliwa, a na lotnisku Vágar nie ma kantoru wymiany walut. Nie będzie problemu z wypłatą gotówki z bankomatu tu na miejscu, więc wypłata gotówki z Revoluta to dobra opcja. Na terenie Wysp działa wiele bankomatów, znajdują się one w pobliżu banków.

 

Ceny i kuchnia:

 

Kuchnia farerska to przede wszystkim ryby, baranina oraz owoce morza. Ryby i baranina często przygotowane są w procesie fermentacji, ale nie jest to jedyny sposób. Ryby są gotowane lub smażone i serwowane z frytkami, a baranina przygotowywana w piekarniku, albo na patelni. Restauracje serwują tu dania włoskie, azjatyckie lub indyjskie, więc jedzenia wszelkiej maści nie zabraknie. Działa tu nawet jeden shushi bar!

 

Ceny na Wyspach Owczych w większości sklepów są wysokie, jednak często możemy trafić na korzystne promocje. Najtańszymi marketami są Á oraz Bonus. Przykładowe ceny w marketach to:

Banan: 4 DKK
Jajka 6 sztuk: 19,95 DKK
Masło: 19,95 DKK
Jogurt naturalny: 1L 27,75 DKK
Ser w plastrach 150 gr: 24,95 DKK
Mleko 1L: 14,65 DKK
Bochenek chleba: 22- 48 DKK
Zimna woda w kranach jest zdatna do spożycia, co pozwala na dużą oszczędność.
Alkohol można kupić wyłącznie w sklepie monopolowym Rúsdrekkasøla Landsins (67 Hoyvíksvegur).

 

Na terenie Wysp Owczych działa tylko jedna galeria handlowa i znajduje się ona w stolicy (A Trapputrodni, Tórshavn). Jest to niewielka galeria z kilkoma sklepami odzieżowymi, sklepami z artykułami dla dzieci oraz zabawkami, sklepem elektronicznym, księgarnią, apteką, supermarketem, drogeriami, a także restauracjami. Jest ona w zupełności wystarczająca dla mieszkańców i praktycznie w pełni odnowiona. Znajdują się tutaj: BurgerKing oraz Sunset, dwie przystępne cenowo i otwarte codziennie restauracje, serwujące głównie burgery i kanapki, a także Hornið, gdzie jest do wyboru m.in. pizza, stek, dania na zimno oraz desery i ciasta. Ciekawostką jest, że w każdym markecie dostępna jest farerska wełna marki Navia. Powiadają, że wełna jest “złotem” Wysp Owczych. Jeśli jesteście zainteresowani kupnem farerskiego swetra, to w stolicy znajdziecie kilka sklepów (Ullvøruhúsið; Öström; Føroya Heimavirkisfelag; Guðrun & Guðrun czy Navia w galerii, Snældan) z ręcznie robionymi, wysokiej jakości swetrami.

 

Co zwiedzić na Wyspach Owczych?

 

Tórshavn:

 

Praktycznie większość głównych atrakcji miasta położona jest bardzo blisko siebie, dzięki czemu można zrobić sobie fajny spacer i zakończyć go wstępując do jednej z lokalnych kawiarni lub restauracji. Informacja turystyczna Visit Torshavn znajduje się w budynku przy Steinatún (17 Niels Finsens gøta). Znajdziemy tam także jedną z dwóch aptek na Wyspach: Steinatún Apotek (druga apteka jest w galerii handlowej SMS) oraz słynną cukiernię Gómagott. Poza słodkimi specjałami oferuje ona także doskonały brunch.

 

Na początek spaceru po stolicy można udać się w kierunku starego parlamentu Tinganes. Jest to jedyny parlament z trawą na dachu na świecie!. Piękne, czerwone drewno i kontrastująca zieleń dodają uroku temu pięknemu budynkowi. Mimo że powstał nowy budynek parlamentu, stary wciąż prosperuje i zachwyca. Po drodze można zobaczyć historyczny kiosk Kioskin hjá Astru, gdzie można kupić słynne miejscowe hotdogi. Kiosk został otwarty w 1935 roku i był on prowadzony przez wiele lat przez właścicielkę o imieniu Astra. Budka została odnowiona około 3 lata temu.

 

Jeśli będziesz podążać dalej, to trafisz na starą katedrę Havnar Kirkja, kawiarnię Paname Café oraz sklep z książkami H. N. Jacobsens Bókahandil, a pomiędzy nimi dostrzeżesz uroczy, mały ogród Trappan, z pięknymi kwiatami, które kwitną w okolicy późniejszej wiosny. Do ogrodów przynależą słynne schody, z których roztacza się panorama na Vágsbotnur. Schody te odgrywają ważną rolę dla miasta, ponieważ podczas obchodów święta Ólavsøka wiele osób spotyka się tutaj i przesiaduje, a także odbywają się tutaj pokazy dla dzieci. Z Vágsbotnur mamy przepiękny widok na kamieniczki, które przyciągają uwagę swoimi kolorami, jak i na port. Jest to ulubione miejsce w okresie wakacyjnym dla miejscowych do relaksu. Kiedy na zewnątrz świeci słońce, wiele osób przychodzi do pobliskich kawiarni, by rozkoszować się brunchem lub kawą.

 

Stąd już będzie niedaleko do budynku dawnego parlamentu oraz uliczki Reyngøta, słynącej z tradycyjnych farerskich domków. Nie są one za zbyt duże, ale są bardzo urocze. Mają czarną elewację i trawę na dachu. Ważne jest jednak, aby pamiętać o poszanowaniu prywatności osób zamieszkujących te domy. Mieszkańcy proszą regularnie o niefotografowanie domów. W okolicy możemy spotkać się z tabliczkami na ten temat.

 

Warto na chwilę zatrzymać się w okolicy tradycyjnych farerskich restauracji i barów: Katrina Christiansen, Barbara Fish House, Ræst Fermented, ROKS, Áarstova, Mikkeller Tórshavn oraz Essabarr. Domy te należały kiedyś do dawnego centrum Tórshavn, a co za tym idzie, do dawnej farerskiej architektury.

 

Na mapie Tórshavn nie możemy przeoczyć twierdzy Skansin – położona na wzgórzu z działami (z czasów drugiej wojny światowej) i latarnią morską. Rozciąga się stąd przepiękny widok na ocean, wyspę Nólsoy, a także na panoramę stolicy. Jeśli pogoda nie dopisuje, można zawsze wpaść do Narodowej Galerii Sztuki Listasavn Føroya (Gundadalsvegur 9, Tórshavn). Galeria posiada sporą kolekcję farerskiej sztuki, podzieloną na wystawy czasowe i stałe. Dokładne informacje na temat wystaw i wydarzeń znajdują się tutaj. Jest to miejsce idealne na wycieczkę z dziećmi, ponieważ często organizowane są dla tu różne atrakcje dla najmłodszych. W muzeum znajduje się kawiarnia Kafe List, serwująca m.in. ciasta, kanapki i sałatki. Cennik biletów wstępu:

dorośli: 90 DKK
seniorzy: 70 DKK
studenci/uczniowie: 25 DKK
dzieci i młodzież poniżej 20 r.ż: za darmo

 

Tuż obok muzeum jest park miejski Viðarlundin í Havn ze stawem i uroczymi kaczkami. Warty obejrzenia jest nowoczesny budynek The Nordic House (14 Norðari Ringvegur). Jest to centrum kulturalne, gdzie można trafić na liczne koncerty, wystawy i wydarzenia. Dokładny harmonogram aktualizowany jest na stronie nlh.fo/en/. Działa tam kawiarnia Systrar, serwującą domowe jedzenie oraz ciasta. Muzeum Narodowe Tjóðsavnið jest świetną opcją do poznania szeroko Wysp Owczych. Mamy tu do dyspozycji wystawę archeologiczną, botaniczną, zoologiczną, geologiczną, a nawet ekspozycję z narodowymi strojami farerskimi. Co więcej, w cenie biletu, w tym samym dniu, możemy zobaczyć część muzealną na zewnątrz – jest to stara farerska farma. Legenda głosi, że pierwotnie była ona usytuowana na Kúrdalur, ale została ona przeniesiona do obecnej lokalizacji przez właściciela w 1772 roku. Hoyvík sąsiaduje z Tórshavn, a do muzeum można się dostać autobusem linii 1 za darmo. Cennik biletów wstępu:

dorośli: 60 DKK
seniorzy: 30 DKK
studenci/uczniowie: 30 DKK
dzieci i młodzież poniżej 16 r.ż: za darmo

 

Warto mieć oczy otwarte, bo na każdym kroku w Tórshavn można spotkać się z pomnikami lub farerską sztuką.
Niedziele w stolicy: niedziele są jednymi z bardziej relaksacyjnych dni w mieście, a co za tym idzie, Tórshavn w godzinach porannych i przedpołudniowych jest raczej opustoszałe. Wszystkie markety poza tymi w centrum miasta są zamknięte. Kafeterie i restauracje otwarte są zazwyczaj od godziny 11-13, dlatego zawsze przed wyjściem najlepiej upewnić się co do godziny otwarcia.

 

1. Kirkjubøur

Bardzo blisko stolicy znajduje się miejscowość Kirkjubøur. W czasach średniowiecza to miasto stanowiło ośrodek kulturalny i kościelny Wysp Owczych. Mała, przeurocza miejscowość, z tradycyjnymi farerskimi domkami. Społeczność Kirkjubøur stara się zachować klimat i tradycję Wysp, dlatego też domy są tutaj w kolorze czarnym, a obramowania okien czerwone.

Co warto tutaj zobaczyć? Słynne ruiny katedry Św. Magnusa – Kirkjubømúrurin. Katedra została niestety rozebrana w 1560 roku, kiedy diecezja przestała funkcjonować. Była ona uważana za jeden z najwspanialszych kościołów na terenie państw skandynawskich. Tuż obok znajduje się zabytkowy kościół Św. Olafa, wybudowany w 1111 roku, oraz muzeum Roykstovan, znajdujące się w zabytkowym domu, należącym do rodziny Patursson. Muzeum jest otwarte codziennie. Do Kirkjubøur kursują darmowe autobusy linii 5 i 7. Jeśli pogoda dopisuje, to można wybrać trekking z Tórshavn aż tutaj. Trasa wynosi 7 kilometrów i szacowany czas wędrówki w jedną stronę to 2 godziny.

 

2. Nólsoy

Z Tórshavn bardzo łatwo i szybko dostaniesz się na wyspę Nólsoy. Bezpośrednio z portu przy Bursatangi Tórshavn będziesz mógł złapać prom, czas rejsu to około 20 minut. Bilety będziesz mógł kupić po wejściu na prom. Nólsoy oferuje ciekawą trasę trekkingową przez całą wyspę aż do Borðan, gdzie znajduje się latarnia morska. Są tu przepiękne widoki, również na Tórshavn i wyspę Streymoy, gdzie dostrzeżesz owce pasące się wokoło i dziką naturę. Warto również przejść się między kolorowymi domkami w kierunku kościoła, zatrzymać się na chwilę na plaży Malarendi, czy wstąpić do baru Maggie’s.

 

3. Vestmanna

Na wyspie Streymoy warto wybrać się do Vestmanny. Krążą pogłoski, że tutaj często jest ładna pogoda, wręcz najlepsza na całym archipelagu. Można stąd wybrać się na prawie 2-godzinną wycieczkę łodzią wzdłuż klifów (Vestmanna Bird Cliffs). Znajdziesz tu piękne widoki na klify, góry, skały i jaskinie. Warto zabrać ze sobą lornetkę, by podziwiać ptaki i owce. W okresie wakacyjnym lepiej wcześniej zarezerwować miejsce, ponieważ wycieczki sprzedają się bardzo szybko. Bilety można dostać tutaj. Miejsce zbiórki jest w budynku informacji turystycznej- Vestmanna Tourist Centre. W budynku działa restauracja oraz muzeum figur woskowych „Saga Museum”. Przedstawia ono historię archipelagu od czasu pierwszych osadników aż do czasów współczesnych. Z ciekawostek na temat Vestmanny, to zanim otwarto pierwszy podwodny tunel łączący wyspę Streymoy z Vágar w 2002, to aby dostać się na lotnisko, należało skorzystać z promu. I to właśnie w Vestmannie znajdował się ten port.

Możesz wybrać się na trekking na trasie Hvalvík- Vestmanna. Będziesz mieć niezapomniane widoki na góry oraz jeziora. W Hvalvík znajduje się najstarszy drewniany kościół na całym archipelagu. Został on wybudowany w 1829 roku. Na plantacji w Hvalvík będziesz mógł zobaczyć jeszcze farerską wierzbę herbacianą – pálmapílur.

 

4. Gásadalur

Gásadalur razem z wodospadem Múlafossur to jedne z najciekawszych miejsc na całych Wyspach Owczych. Wodospad możesz spotkać przedstawiony na wielu pocztówkach i magnesach. Potrafi zachwycić o każdej porze roku. Działa tutaj kawiarnia Gásadalsgarður (Lækjutún 5, 387 Gásadalur), która serwuje lokalne farerskie jedzenie i słodkości. Jeśli lubisz wędrówkę po górach, to warto przejść się trasą z miejscowości Bøur do Gásadalur. Trasa ma fajną odległość, bo 3,5 kilometra w jedną stronę. Ciekawostką jest, że do 2006 roku, zanim wybudowano tunel prowadzący do miejscowości, mieszkańcy korzystali z helikoptera do transportu, a na samym początku musieli wędrować przez góry. Jeśli zdecydujesz się na wynajem samochodu, to zatrzymaj się na chwilę w miejscowościach przed samym Gásadalur, np. Bøur lub Sandavágur. Z miejscowości Bøur możesz dostrzec przepiękny widok na wyspę Tindhólmur, Drangarnir i w oddali na Mykines.

W Sandavágur możesz podjechać do punktu orientacyjnego Klovningur, skąd będziesz mógł zobaczyć Trøllkonufingur (palec wiedźmy lub trolla). Legenda głosi, że wiedźma przybyła tu, aby rzucić Wyspy Owcze na pożarcie Islandii, ale kiedy przybyła na miejsce, słońce wzeszło i zamieniła się w kamień, a następnie wpadła do oceanu. Była tak duża, że tył głowy i palec wystawały nad powierzchnię wody. Tył głowy to wyspa Koltur, a palec to właśnie Trøllkonufingur.

 

5. Trælanípa

Trælanípa to klif, który z jednej strony ma widok na jeden z największych farerskich jezior – Leitisvatn, a z drugiej strony na ocean. Wybierając się dalej wgłąb szlaku, dojdziesz do wodospadu Bøsdalafossur. Jeśli pogoda dopisuje i niebo jest bezchmurne, to zobaczysz cały ten widok z okna samolotu. Niesamowite przeżycie gwarantuje! Trasa wcześniej wspomnianego szlaku na Tróndargøta zaczyna się w miejscowości Miðvágur. Na wejściu na szlak będziesz mógł zobaczyć specjalną bramkę, gdzie zostanie pobrana opłata za wejście na szlak w kwocie 200 DKK. Trasa nie jest aż taka trudna jak się wydaje, trekking zajmuje około 45 minut w jedną stronę. Warto zachować tutaj czujność, trzymać się szlaku i nie podchodzić za blisko do krawędzi klifów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zdarzały się przypadki, że ludzie spadali do oceanu. Działa również specjalna strona internetowa poświęcona tej trasie, gdzie możesz zasięgnąć więcej informacji. Ciekawostką jest, że dawniej wikingowie zrzucali z tego klifu niewolników.

 

6. Mykines

Mykines jest domem dla farerskich ptaków Súla. Dzika natura, owce i tysiące ptaków sprawiają, że co roku przybywa tu mnóstwo turystów. Można spotkać tutaj również maskonury! Na wyspę możemy dostać się statkiem z portu w Sørvágur lub helikopterem. Jeśli skorzystasz z helikoptera to pamiętać o zasadzie rezerwacji biletu w jedną stronę, ponieważ jest to środek komunikacji tutejszych mieszkańców i helikopter jest im niezbędny. Trasa trekkingowa do latarni morskiej jest obecnie zamknięta ze względu na osuwający się klif. Trasa będzie jeszcze sprawdzana w najbliższym czasie, a wszelkie aktualizacje powinny być widoczne tutaj. Możesz wybrać się również na trekking do Knúkur, czyli szczytu górskiego położonego 560 metrów n.p.m. Rozciąga się stąd piękna panorama na Mykines oraz Vágar. Trasa ta wymaga wynajęcia lokalnego przewodnika.

Trekking na wyspie Mykines jest płatny 250 DKK (dzieci do 7 r.ż za darmo, dzieci, młodzież w wieku 7-14 125 DKK). Płatności możesz dokonać online na stronie hiking.fo albo w kawiarni The Locals. Zapłacić można tu kartą i gotówką. Mykines to nie tylko sama natura, jest tutaj również osada, działają tutaj pensjonaty oraz pole kempingowe, lokalna restauracja Mykinesstova (Garðsgøta 11) oraz kawiarnia The Locals (Garðsgøta 9).

 

7. Klaksvík

Jest to jedno z większych miast na całym archipelagu. Działa tutaj sporo sklepów, kino, a także na miejscu można zobaczyć ciekawy architektonicznie Kościół Ewangelicko- Augsburski Christianskirkjan. W sierpniu organizowany jest tutaj Summar festivalur.

Klaksvík posiada dwie trasy trekkingów:, pierwsza z nich to Klaksvík- Hálsur- Klakkur, gdzie na szczycie jest panorama na wyspę Eysturoy, Kalsoy, Kunoy i Borðoy. Trasa nie jest trudna, a dystans wynosi 8-9 kilometrów. Druga trasa to Klaksvík- Katlarnir- Árnafjørður. Trekking do Katlarnir i z powrotem do Klaksvík zajmuje około 4,5 godziny, ale możemy również kontynuować wędrówkę aż do wioski Árnafjørður, skąd mamy świetny widok na fjord. Árnafjørður to jedna z najstarszych wiosek na północnych wyspach. W drodze do Klaksvík możesz przejechać się nowym tunelem Eysturoyartunnilin z podwodnym rondem.

 

8. Kunoy, Kalsoy

Na wyspę Kunoy dostaniesz się bez problemu samochodem. Na miejscu działają tylko dwie osady, ale warto tu przyjechać ze względu na widoki oraz panoramę na całą wyspę Kalsoy. Ciekawostką jest, że tunel na wyspie Kunoy jest tunelem na jedynie jeden samochód.

Na wyspę Kalsoy dostaniesz się małym stateczkiem z portu w Klaksvík. Jeśli chcesz na statek wjechać samochodem, to musisz przybyć dużo wcześniej przed planowanym wypłynięciem, ponieważ liczba miejsc na statku jest ograniczona (+-12 aut może się zmieścić na statku). Na wyspie Kalsoy znajduje się jedna z piękniejszych tras trekkingowych, a prowadzi ona do latarni morskiej. W osadzie Mikladalur znajduje się wodospad Mikladalurfossur oraz pomnik Kópakonan. Z pomnikiem dziewczyny foki związana jest pewna legenda: pewnego razu chłopak z Mikladalur zakochał się w dziewczynie foce. Razem z innymi fokami zrzuciła ona skórę w wieczór Trzech Króli. Chłopak ukrył skórę i zmusił dziewczynę do ślubu. Związek się udał i urodziło im się kilkoro dzieci, ale pewnego dnia dziewczynie udało się odzyskać ukrytą skórę i wróciła ona do wody. Co więcej, w zeszłym roku otwarto tutaj pomnik upamiętniający śmierć Jamesa Bonda w filmie „No time to Die”. Na Wyspach Owczych i wyspie Kalsoy były kręcone sceny do filmu.

 

9. Saksun + Tjørnuvík

Obowiązkowymi punktami wycieczki samochodowej po Wyspach Owczych jest Saksun i Tjørnuvík. Miejscowości te leżą blisko siebie, dlatego też można odwiedzić je tego samego dnia. W drodze do Tjørnuvík zobaczysz słynny i największy wodospad na archipelagu- Fossá (wysoki na 140 metrów). Jeśli chcesz się jeszcze bardziej urozmaicić swój czas, to istnieje również możliwość trekkingu z Saksun do Tjørnuvík. Trasa wynosi 6-7 kilometrów.

Saksun to maleńka wioska, licząca zaledwie 14 mieszkańców. Słynie z przepięknych widoków i zjawiskowej laguny. W czasie odpływu możesz przejść się po piaszczystej plaży, jednak wejście na plażę jest dodatkowo płatne. Opłaty będziesz mógł dokonać kartą w specjalnej bramce.

Tjørnuvík to miasteczko, które słynie z surfingu oraz przepięknego widoku na plażę ze skałami Risin i Kellingin. Legenda głosi, że skały to skamienieliny starej kobiety oraz olbrzyma, którzy chcieli sprowadzić Wyspy Owcze na Islandię, ale zastał ich wschód słońca i zamienili się w skały.
Jeśli chcesz spróbować surfingu na Wyspach Owczych, to możesz wykupić taką aktywność u lokalnego przewodnika.

 

10. Lot helikopterem

Linie lotnicze Atlantic Airways oferują dwie wycieczki helikopterem w okresie wakacyjnym, a loty trwa około 20 minut i gwarantują niezapomniane przeżycia. Wyspy Owcze z lotu ptaka są przepiękne! Pierwsza z nich obejmuje trasę nad wyspą Vágar (m.in. jezioro Fjallavatn, wioska Víkar, Trælanípa i wodospad Bøssdalafossur). Żeby sprawdzić rozkład lotów oraz cennik, można wejść na stronę atlanticairways.com/en/helicopter/. Druga wycieczka oferuje lot nad wyspą Kalsoy. Szczegóły na ten temat można sprawdzić tutaj. Więcej na temat trekkingu po górach na Wyspach Owczych znajduje się tutaj. Przed wyruszeniem w jakąkolwiek trasę pamiętaj, by zapoznać się z podstawowymi informacjami oraz regulaminem. Ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek i szanować przyrodę i zwierzęta.

Niezależnie, czy jest mżawka, czy ulewa, nikt tutaj nie używa parasoli ze względu na wiatr! Za to warto przed przybyciem na Wyspy Owcze zaopatrzyć się w dobre i nieprzemakalne ubrania, przydadzą się podczas trekkingu, jak i w mieście.

Jeśli masz wystarczająco czasu i pogoda dopisuje, to warto wybrać się również na południową wyspę Suðuroy. Dostępnych jest tam wiele ciekawych tras trekkingowych, które gwarantują niezapomniane widoki. Dostać się tam można promem bezpośrednio ze stolicy Tórshavn, czas wymagany na drogę to około 2 godzin. Prom posiada restaurację, sklepik, plac zabaw dla dzieci oraz kabiny do spania.

 

Poradnik powstał we współpracy z Izabellą Julią Górecką

Źródło: podrozezhubertem.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: