sowie

Turystyka, atrakcje turystyczne w Wałbrzychu i okolicach - Głuszyca, Jedlina-Zdrój

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-06-12 11:32

Ostatni komentarz: Śriedniowiecze w Wałbrzychu trwało co najmniej do 1870r.??? BRAWO
dodany: 2009.06.18 07:08:56
przez: asior
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-09 18:29

Ostatni komentarz: nie podoba mi sie to durnoty
dodany: 2009.05.21 15:17:04
przez: dfsd
czytaj więcej
Data newsa: 2009-04-09 08:51

Ostatni komentarz: Ciekawy artykuł
Dzięki i pozdrawiam
Przemysław Frąc
dodany: 2009.05.15 14:59:12
przez: Przemysław Frąc
czytaj więcej
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Data newsa: 2009-01-09 18:32

Ostatni komentarz:

A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.


dodany: 2009.05.04 17:11:34
przez: gość
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-31 12:56

Ostatni komentarz: odbudowac stary ksiaz . bedzie druga atrakcja ksiaza . komitet odbudowy starego ksiaza /alte burg / ,
dodany: 2009.04.25 08:22:14
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-02 13:39

Ostatni komentarz: Jeżeli te potłuczone butelki, puszki, papiery nazwali porządkiem i czystością to chyba widzieli tylko to co im pozwolono.
dodany: 2009.03.26 10:14:10
przez: gość
czytaj więcej
Madryt - stolica tapas, parków i całodobowej fiesty
2023-05-12 12:45

Hola, ¿Qué tal? – słowami żywcem wyjętymi z każdej madryckiej ulicy (“Cześć, jak się masz?”) zapraszam cię do przewodnika po jednej z najcieplejszych (i moim zdaniem najciekawszych) europejskich stolic, w której trzeba mieć wyjątkowego pecha, żeby trafić na deszcz. Jest to idealna destynacja zarówno na weekendowego city-break’a, jak i na dłuższe wakacje, a w tym tętniącym życiem mieście każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Mam nadzieję, że wskazówki i własne spostrzeżenia zawarte w przewodniku utwierdzą w przekonaniu do wyjazdu tych, co się wahają oraz przekonają tych niechętnych. Vamonos!


Zasady wjazdu do Hiszpanii

 

Hiszpania jest krajem należącym zarówno do Unii Europejskiej, jak i do strefy Schengen, co oznacza, że do przekroczenia granicy wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Wszystkie restrykcje wjazdowe związane z COVID-19 zostały zlikwidowane. Oznacza to, że nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu czy też dokumentu potwierdzającego szczepienie. Ponadto, wszystkie obostrzenia na miejscu również zostały już zniesione.

Polacy mogą przebywać na terenie Hiszpanii do 90 dni bez konieczności wyrabiania wizy lub ubiegania się o pobyt czasowy. W teorii istnieje obowiązek meldunkowy, ale nie jest on nigdzie przestrzegany.

 

Podstawowe informacje o Madrycie

 

Madryt jest stolicą (oraz przy okazji największym miastem) Hiszpanii i jest położony w centralnej części państwa, którą zamieszkuje ponad 3 miliony osób. Miasto leży na Wyżynie Kastylijskiej u podnóża Sierra de Guadarrama nad rzeką Manzanares. Jest drugim co do wielkości miastem Unii Europejskiej. Madryt jest też czwartym najbogatszym miastem w Europie i drugim pod tym samym względem w Unii Europejskiej. W Madrycie ma swoją siedzibę Światowa Organizacja Turystyki.

 

waluta: euro
język: hiszpański
strefa czasowa: GMT +1 (ta sama co w Polsce)
lotnisko: Madrid Barajas
dworzec autobusowy: Estación Sur (Mendez Alvaro South Station)
dworzec kolejowy: Estación Atocha
przydatna strona internetowa miasta: esmadrid.com

 

Podróż do Madrytu

 

Ze względu na wysokie temperatury w okresie letnim lepszą opcją będzie realizacja podróży w miesiącach wiosennych lub jesiennych – sama poleciłabym na tę wycieczkę: kwiecień, maj oraz październik. W wakacje też da się wytrzymać, jeśli lubimy temperatury dochodzące w słońcu do 35 stopni. Zimą natomiast temperatury wahają się w okolicach 10-15 stopni w ciągu dnia i dochodzą do zera w ciągu nocy, lecz bywają też dni, gdy w lutym można w parku siedzieć w krótkim rękawku.

 

Lifehack: należy pamiętać, że hiszpańska architektura nie przykłada dużej wagi do ocieplania budynków i ich ogrzewania, co często skutkuje tym, że mimo iż w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do śniegu, to w Madrycie zmarzniemy wieczorami w pokoju hotelowym lub apartamencie nawet we wrześniu czy październiku.

 

Loty bezpośrednie do stolicy Hiszpanii z Polski możliwe są z trzech polskich miast: Krakowa, Wrocławia oraz Warszawy (lotnisko Chopina oraz Modlin).

Ryanair: (loty z Krakowa, Wrocławia i Warszawy – Modlina)
Wizzair: (loty z Warszawy-Chopina)

 

Lifehack: Lotnisko w Madrycie jest połączone metrem z terminalem nr 1 oraz 4 (obsługującym najczęściej loty międzykontynentalne). Aby dostać się do terminala nr 3 należy z metra przejść cały terminal nr 1, a następnie terminal 2 (są ustawione jeden za drugim), co oznacza, że na podróż przez całe lotnisko należy zarezerwować sobie około 45 minut spaceru. Z samego lotniska można się dostać do centrum na cztery sposoby:

 

Metrem – linia nr 8 (stacja AEROPUERTO T1-T2-T3, lub AEROPUERTO T4 w kierunku Nuevos Ministerios). Trzeba pamiętać, że regularne metro kursuje tylko od 6:00 do 23:30, a linia na lotnisko kończy trasę o 1:30 – jest to zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza opcja – do centrum dojechać można w ok. 15 minut
autobusem ekspresowym: Expres 203 (z terminalu T1, T2 oraz T4), który w Madrycie zatrzymuje się na stacji O’Donnell, Plaza de Cibeles oraz Estación de Atocha. Rozpoznamy autobus po charakterystycznym żółtym kolorze. Przejazd kosztuje 5 euro, a autobus w ciągu dnia jeździ co 15-20 minut, w nocy co około 30 minut. Przejazd do centrum zajmuje ci 40 minut.
autobusami miejskimi: opcja ta wymaga wielu przesiadek i zajmuje stosunkowo najwięcej czasu.
uberem/taksówką: jazda z centrum Madrytu na lotnisko powinna ci zająć około 30-40 minut i kosztować około 20-25 euro.

 

Lifehack: Aby wyjść/wejść na lotnisko z metra należy w automacie na stacji uiścić dodatkową opłatę, wykraczającą poza cenę zwykłego biletu na metro – jest to tzw Suplemento de Aeropuerto, a jego koszt to 3 euro.

 

Transport w Madrycie

 

Wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne zlokalizowane są w niedalekich odległościach, które spokojnie można w ciągu dnia pokonać pieszo, jednak jeśli wybierzemy opcję transportu publicznego, mamy wiele możliwości, bo całe miasto jest doskonale skomunikowane.

 

Do poruszania się po Madrycie konieczny jest zakup Tarjeta de Transporte Publico (TTP), która działa zarówno na metro, jak i na autobusy miejskie. Używać będziesz tutaj karty Tarjeta Multi, w ramach której łączyć możesz poszczególne oferty komunikacji publicznej (m.in. metro, metro ligero i autobusy). Dla osób wybierających się do Madrytu na dłużej, dobrą opcją będzie założenie w specjalnych punktach tzw. Tarjeta Personal, która pozwala na poruszanie się po mieście w cenie 20 euro na miesiąc.

 

Madryt posiada świetnie skomunikowaną i oznaczoną sieć metra, a także liczne linie autobusowe (należy pamiętać, że każdy ich przystanek to przystanek na żądanie, a linie nie posiadają ścisłego rozkładu jazdy, tylko informację, iż w danym przedziale czasowym autobus kursuje z częstotliwością przykładowo co 5 minut).

 

W Madrycie największe atrakcje oraz turystyczne centrum to tzw. ZONA A – Municipio de Madrid, także nie jest konieczne kupowanie biletów na inne strefy. W ramach wcześniej wspomnianej karty można zakupić:

 

bilety pojedyncze (Sencillo) – cena 1,50 euro
bilet na 10 przejazdów (10 viajes) – opcja najbardziej opłacalna, czyli 8,50 euro
wejście na lotnisko (Suplementos de Aeropuerto)
lub tzw. Titulos turisticos: bilety na 1, 2, 3, 4, 5 i 7 dni (odpowiednio w cenie: 8.40; 14.20; 18.40, 22.60; 26.80 i 35.40 euro).

 

Ważne: bilety pojedyncze (Sencillos) i Suplementos de Aeropuerto są ważne jedynie w dniu ich zakupu (do momentu zakończenia serwisu, nie do północy). Na jednym bilecie może jechać więcej niż jedna osoba, należy wtedy skasować na wejściu kartę tyle razy, ile osób podróżuje. Karty Titulos Turisticos nie można zakupić na więcej niż jednego użytkownika. Dzieci do 11 roku życia mogą zakupić kartę Tarjeta Turistico Infantil ze zniżką 50%.

 

Do autobusów wchodzi się przednimi drzwiami i przy kierowcy należy odbić kartę, tak jak i przy wejściu do metra. Nie jest możliwe zakupienie biletu na autobus u kierowcy. Oprócz zwykłego metra, w Madrycie kursuje kilka linii tzw. Metro Ligero (są to składy kursujące na powierzchni, odpowiednik naszych tramwajów, dojeżdżają one na obrzeża miasta i oznaczone są symbolem ML), oraz tzw. Renfe Cercanías (sieć pociągów podmiejskich oznaczonych czerwonym logo C, ważne: na ten środek transportu należy zakupić osobny bilet). Podróże taksówkami (białe samochody z czerwonym paskiem) są raczej nieopłacalne ze względu na często strajki taksówkarzy oraz korki w godzinach popołudniowych.

 

Jeśli ktoś preferuje jazdę rowerem, to miasto posiada sieć rowerów miejskich BiciMAD, w których można wykupić m.in. abonament na 1, 3 lub 5 dni. (pierwsza godzina użytkowania to koszt 2 euro, każda kolejna 4 euro).

 

Płatność i ceny w Madrycie

 

Zdecydowanie w większości miejsc w Madrycie da się zapłacić kartą, lecz jeśli planujesz wyjście na targ owocowy lub odwiedzić EL Rastro (cotygodniowy targ staroci), to warto zaopatrzyć się w gotówkę. Najlepszą opcją płatności będzie karta Revolut, o której więcej przeczytasz w Poradniku o działaniu Revoluta.

 

Ceny przykładowych produktów w Madrycie:

Ceny posiłków będą różnić się w zależności od restauracji, jednak najczęściej ceny standardowych posiłków to 4-10 euro za śniadanie (przykładowo kawę ze słodką bułką lub jajecznicą), 11-25 euro za obiad (przykładowo danie główne i deser z napojem).

Często restauracje oferują tzw. menu del día – zestawy obiadowe z przystawką lub deserem za około 10/15 euro, dlatego warto czytać wystawione na ulicach szyldy lub spytać obsługę restauracji o ofertę.

 

Przykładowe ceny produktów i dań:

woda: 1.50 – 2.0 euro
kawa: 1.10 – 3.50 euro
lokalne piwo: 1.50 – 3.0 euro
Tinto de Verano: około 3.0 – 5.0 euro za kieliszek
Dzbanek Sangrii 1 litr: około 12.0 – 15.0 euro (jedna porcja około 5.0 euro na Targu)
Tapas: restauracje najczęściej sprzedają tapas za 1.0 – 1.50 euro za sztukę
Bocadillo de Calamares: około 3.5 euro (słynna kanapka ze smażonymi kalmarami)
Tortilla de patatas: porcja to około 2.50 euro, cała to około 12.0 euro
Cocido Madrileño: około 20.0 euro
Churros z czekoladą: około 2.50 – 5.0 euro

 

Nocleg

 

Jeśli przyjeżdżasz do Madrytu w celach turystycznych i chcesz mieć wszystko na wyciągnięcie ręki, to polecam poszukać noclegu w dzielnicach: AUSTRIAS i SOL (obszary starego miasta – tam nocleg będzie najdroższy), Lavapiés bądź La Latina (dzielnice z największą ilością barów, imprez i młodych ludzi). Dzielnice trochę spokojniejsze, lecz równie urokliwe to okolice Paseo del Arte (dzielnica muzealna) oraz Chueca i Malasaña.

 

Jeśli planujesz zatrzymać się w Madrycie na dłużej, dzielnice, w których można znaleźć tanie mieszkania, to Arganzuela na południu miasta oraz Tetuán i Chamberí na północy. W ramach szukania noclegu można posłużyć się mapą dedykowaną turystom stworzoną przez Urząd Miasta w Madrycie, która zawiera najważniejsze atrakcje w mieście: esmadrid.com.

 

Polecam szukać noclegu na stronach Airbnb i Booking. Poniżej kilka propozycji noclegu:

Petit Palace Lealtad Plaza
SmartRental Madrid Chueca
Hostal Anton Martin
Przytulne i nowoczesne studio w centrum Malasaña
SLEEP La Latina studio 1 łazienka

 

Must See w Madrycie

 

Ponieważ duża część atrakcji Madrytu skumulowana jest w obrębie starego miasta, zwiedzanie możesz zaplanować w formie całodziennej wycieczki pieszej lub rozłożyć to na dwa dni, jeśli plan podróży ci to umożliwia. Należy pamiętać, iż będąc w Madrycie, należy liczyć się z dużymi różnicami terenu, także mimo krótkich odległości na mapie, po pewnym czasie zaczniemy odczuwać jako pokonywane odległości.

 

Wycieczkę proponuję rozpocząć przed południem od jednego z najruchliwszych miejsc w Madrycie – Puerta del Sol. Jest to jeden z najważniejszych placów miasta i to tutaj odbywają się wystąpienia polityków, demonstracje, parady, także zabawa sylwestrowa. Swoją nazwę “Brama Słońca” nosi od średniowiecza, kiedy to stanowił jedną z głównych dróg wjazdowych do miasta. Na środku placu znajduje się pomnik Karola III oraz symbol Madrytu – pomnik niedźwiedzia pod drzewem truskawkowym – często ustawiają się pod nim długie kolejki turystów chcących zrobić sobie z nim zdjęcie.

 

Następnie, kierując się jedną z głównych ulic starego miasta – Calle Mayor lub odchodzącą od niej, mniej ruchliwą Calle de Esparteros, po kilku minutach znajdziesz się na Plaza Mayor. W średniowieczu pełnił on funkcję targowiska, w późniejszych czasach organizowane tam były publiczne uroczystości, takie jak koronacje. Na placu znajduje się pomnik konny Filipa III z XIX wieku. W 1960 roku plac i otaczające go budynki mieszkalne całkowicie odrestaurowano – obecnie w parterach znajdują się liczne kawiarnie i restauracje oraz sklepy z galanterią skórzaną i kapeluszami, a w niedzielę na placu odbywa się targ kolekcjonerski.

 

Przechodząc przez Plaza Mayor, wyjdziesz na Plaza de San Miguel, przy którym zlokalizowany jest budynek targowy o tej samej nazwie. Mercado de San Miguel to jedno z najchętniej odwiedzanych przez lokalnych mieszkańców i turystów miejsce spotkań na wspólne jedzenie – czy to szybki lunch, czy to kolację. Jest to miejsce, w którym znajdziesz stanowiska z owocami morza, słynnymi jamón i empanadas, a także owocami, warzywami i wyrobami cukierniczymi. Można tutaj także wypić tradycyjną madrycką sangrię w bardzo niskiej cenie. Na środku targowiska wydzielona została strefa konsumpcyjna, jednak bardzo ciężko jest o znalezienie tam miejsca siedzącego, szczególnie w godzinach wieczornych – dwa piętra marketu wypełnione są po brzegi ludźmi, a większość odwiedzających spożywa zakupione produkty i napoje na stojąco wzdłuż podłużnych ław barowych przy ścianach marketu. Jest to doskonałe miejsce na tzw. almuerzo – późny lunch, który doda sił na kolejne punkty wycieczki.

 

Idąc dalej historyczną Calle Mayor, wartym zobaczenia będzie kościół Iglesia Catedral de las Fuerzas Armadas – XVII wieczny barokowy kościół, a następnie przejście pod Viaducto de Segovia – odnowiony w latach 70-tych wiadukt łączący centrum z południową dzielnicą – La Latina.

 

Następnie, podążając ulicą Bailen, po lewej stronie dostrzeżesz najważniejszą katedrę w Madrycie, czyli Catedral de Santa Maria la Real de la Almudena, położona przy Pałacu Królewskim – Palacio Real, z którym współdzieli miejsce przy Plaza de la Armería. Z placu tego rozciąga się widok na panoramę miasta, możesz także podziwiać dziedziniec i zabudowania pałacu. Od strony placu znajduje się także kasa biletowa i wejście dla zwiedzających. Bilety normalne na zwiedzanie Pałacu i Królewskich Kuchni można zakupić w cenie 12 euro (bilet ulgowy 6 euro). Dzieci do 16 r.ż., studenci oraz osoby powyżej 65 r.ż. zwiedzają za darmo. Zwiedzanie zajmie nam około 1-1,5 godziny.

 

Lifehack: od poniedziałku do czwartku w godzinach: 17:00-19:00 (w sezonie zimowym od 16:00 do 18:00) możliwe jest darmowe zwiedzanie Pałacu oraz Zbrojowni Królewskiej. Należy pamiętać, że ostatnie wejście możliwe jest zawsze na godzinę przed zamknięciem Pałacu. Polecam także zwiedzić Królewskie Kuchnie – zwiedzanie możliwe jedynie z przewodnikiem.

 

Przechodząc wzdłuż Pałacu Królewskiego na Plaza de Oriente, w pięknym założeniu ogrodowym oraz pomnikiem Filipa IV zobaczyć możesz Operę Narodową – Teatro Real, która tak samo jak z zewnątrz, w środku robi zniewalające wrażenie. Wnętrze Opery można zwiedzać codziennie od 10:00 do 16:00, a zwiedzanie zajmie ci około godziny. Bilety można zakupić w cenie 8 euro (bilet normalny) oraz 7 euro (bilet ulgowy).

 

Następnym punktem zwiedzania, będzie po przejściu wzdłuż ogrodów pałacowych Jardines de Sabatini, kolejny ważny plac, czyli Plaza de España, z pomnikiem Cervantesa oraz dwoma budynkami stanowiącymi symbole w panoramie miasta, czyli Hotel Riu i Barceló Torre. Plac ten był w ostatnich latach poddany kilku remontom i w swojej południowej części posiada strefę parku z placem zabaw dla dzieci i siłownią na wolnym powietrzu. Parkiem możesz dostać się do kolejnego z punktów widokowych i symboli miasta – Templo de Debod, położonej na niewielkim wzgórzu. Otoczona parkiem świątynia sprawia wspaniałe wrażenie zarówno w dzień, jak i oświetlona w nocy, a sam park jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców miasta. Często spotkać można tam grupy znajomych, uroczystości rodzinne, czy wydarzenia sportowe. Ze wzgórza rozciąga się piękny widok na panoramę Madrytu oraz Pałac Królewski.

 

Dla osób, których nie zmęczył jeszcze ten spacer, proponuję powrót przez Plaza de España na jedną z głównych arterii komunikacyjnych miasta – Calle Gran Vía. Jest to ulica, wzdłuż której rozlokowane są nie tylko hotele i restauracje, ale także liczne teatry, kino, zabytkowe kamienice mieszkalne, a także słynny budynek Telefónica (znany m.in. osobom oglądający słynny hiszpański serial: Telefonistki – Chicas del cable). Po drodze miniesz wspomniane teatry oraz Plaza del Callao – madrycki odpowiednik nowojorskiego Times Square. Odbijając w prawo i kierując się w dół którąkolwiek z uliczek, dotrzesz do punktu, w którym rozpoczynałeś wycieczkę, czyli Puera del Sol. Jeśli jednak masz dość siły, proponuję zejść dalej ulicą Gran Via aż do skrzyżowania z ulicą Calle de Alcalá. Znajduje się tam jeden z symboli miasta, widoczny na większości pocztówek – charakterystyczny narożny budynek Edificio Metrópolis – obiekt w stylu beaux arts z 1911 roku, a także Circulo de Bellas Artes, barokowy Palacio de Linares oraz Bank Hiszpański – miejsce to szczególnie pięknie wygląda przy zachodzie słońca. W tym miejscu proponuję zakończyć oficjalny przebieg wycieczki i rozsiąść się wygodnie w jednej z restauracji przy tzw. Paseo del Arte, rozciągającym się od Banco de España na południe wzdłuż dzielnicy muzealnej aż do stacji dworca kolejowego Atocha.

 

Kolejnego dnia wycieczkę proponuję rozpocząć od miejsca, w którym zakończony został pierwszy ze spacerów – zlokalizowanym przy hiszpańskim banku – Fuente de Cibeles – XVII-wieczna fontanna neoklasycystyczna z ratuszem – Palacio de Cibeles, który stanowi jedną z wizytówek turystycznych miasta. Ratusz oferuje także możliwość wjazdu na taras widokowy i restaurację zlokalizowaną na dachu budynku. Od Ratusza, poruszając się ulicą Calle de Alcalá pod górę, po krótkiej chwili dotrzesz do Placu Niepodległości z pomnikiem Puerta de Alcalá, który stanowił kiedyś wschodnią bramę miasta. Przy placu znajduje się wejście do parku Retiro – dawnych ogrodów królewskich o powierzchni 120 hektarów. Oprócz samego parku, który jest pięknie utrzymany, na jego terenie znajdują się obiekty warte zobaczenia, m.in. Pomnik Alfonsa XII z półkolistą kolumnadą i staw, Dom Rybaka – Casita del Pescador oraz tzw. Pałac Kryształowy – Palacio de Cristal, w którym obecnie odbywają się czasowe wystawy sztuki nowoczesnej. Na terenie parku można podziwiać także XVIII-wieczne figury władców Hiszpanii oraz liczne fontanny, w tym Fontannę Upadłego Anioła – Fuente del Ángel Caído z 1878 roku.

 

Lifehack: Wejście do Palacio de Cristal jest darmowe, a Pałac szczególnie pięknie wygląda przy zachodzącym słońcu.

 

Schodząc w dół od Fontanny Upadłego Anioła do alei Calle de Alfonso XII, znajdziesz się tuż przy głównym dworcu kolejowym miasta – Estación de Atocha – eklektyczny kompleks dworcowy powstały w XIX wieku, odrestaurowany w latach 80-tych XX wieku według projektu Rafaela Moneo, który łączy w sobie stary dworzec z nowym poprzez nowe przestrzenie komunikacji oraz strefę handlową, gastronomiczną i zjawiskowy ogród tropikalny otwarty dla zwiedzających.

 

Po drugiej stronie ulicy znajduje się muzeum, które rozpoczyna wspomniane Paseo del Arte ciągnące się na północ aż do Banco de España. Jest to Muzeum Narodowe Sztuki Królowej Zofii z charakterystycznymi zewnętrznymi szklanymi windami i wewnętrznym dziedzińcem, które w swoich zbiorach posiada m.in. słynną Guernicę Pablo Picasso.

 

Lifehack: darmowe zwiedzanie możliwe jest w poniedziałki, od środy do soboty w godzinach od 19:00 do 21:00 oraz w niedziele od 12:30 do 14:30. Muzeum jest zamknięte we wtorki. Bilet regularny kosztuje 12 euro, a dzieci do 18 r.ż., studenci i seniorzy mogą wejść za darmo.

 

Idąc dalej przez Paseo del Prado, po chwili zauważyć będziesz mógł słynną Caixa Forum – madryckie centrum kultury otwarte w 2008 r. projektu słynnych architektów Herzog i De Meuron, którzy postanowili zaadaptować stary budynek mieszkalny, tworząc na nim nowoczesną formę oraz zielony wertykalny ogród. Centrum organizuje czasowe wystawy sztuki oraz multimedialne, posiada także przepiękną futurystyczną klatkę schodową i plac, który powstał przez nadwieszenie budynku i zróżnicowanie terenu przez architektów.

 

Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się również warty zobaczenia Ogród Botaniczny oraz jedno z najważniejszych muzeum sztuki na świecie – Muzeum Narodowe Prado cieszące się obecnie kolekcją ponad 30 tysięcy eksponatów. Cena biletu normalnego to 15 euro, a ulgowego 7.50 – tak jak w pozostałych muzeach: dzieci, studenci i seniorzy mogą liczyć na darmowy wstęp.

 

Lifehack: Muzeum również oferuje zwiedzającym darmowy wstęp na dwie ostatnie godziny, tj. od 18.00 do 20.00 od poniedziałku do soboty oraz od 17.00 do 19.00 w niedziele, należy jednak liczyć się z bardzo dużą kolejką osób – często kolejki te ustawiają się już koło 15.tej – jest to jednak dobry wybór dla osób pozostających w mieście na dłużej chcących dokładnie zwiedzić muzeum – sama kilkukrotnie wieczorami wybierałam się tam obejrzeć kolejne z wystaw, ponieważ muzeum jest ogromne.

 

Ostatnim z Muzeów, na które powinieneś znaleźć chociaż jedną chwilę w napiętym harmonogramie jest zlokalizowane przy Fontannie Neptuna, nieopodal Prado – Muzeum Narodowe Thyssen-Bornemisza prezentujące europejską sztukę okresu XVIII-XX wieku. Bilety normalne są w cenie 13 euro, a ulgowe w cenie 9 euro. (Darmowe zwiedzanie możliwe jest w poniedziałki oraz codziennie dla dzieci do 18 r.ż.) Przechodząc dalej Calle del Prado w stronę Banku Hiszpańskiego, zobaczyć możesz również Fontannę Apolla. W okolicy tej, tak jak w dniu wcześniejszym, polecam odpoczynek w jednej z lokalnych kawiarni bądź restauracji, ponieważ okolica jest nader urokliwa.

 

Lifehack: Jeżeli planujesz zwiedzać więcej muzeów, wartym rozważenia jest zakup tzw. Abono Paseo del Arte, które w cenie 32 euro pozwala na wejście do Museo Reina Sofia, Museo del Prado oraz Museo Thyssen-Bornemisza.

 

Położona między Plaza Mayor oraz Paseo del Arte dzielnica literacka Las Letras zasługuje na chwilę uwagi ze względu nie tylko na swoją historię (było to miejsce zamieszkania jednych z najwybitniejszych literatów hiszpańskich), ale też ze względu na swoje urokliwe zaułki, gdzie znajdziemy m.in. antykwariaty, sklepy artystyczne i galerie sztuki.

 

Jeśli jesteś w Madrycie w niedzielę, miejscem, które należy odwiedzić, jest położona na południe od centrum dzielnica La Latina, której ulice tego dnia zamieniają się w targ antyków, sztuki, wyrobów skórzanych, oraz owoców i warzyw. Targ nosi swoją nazwę, od głównej ulicy, przy której się wystawia, czyli El Rastro. Po przejściu targu dotrzesz do Puerta de Toledo, jednej z historycznych bram wjazdowych do miasta, skąd możesz albo udać się spacerem w stronę dzielnicy Arganzuela i parku Madrid Río, albo podjechać metrem. Jest to jeden z najmłodszych parków na terenie miasta, który ciągnie się na południe wzdłuż rzeki do tzw. Matadero Madrid – centrum wystawowego sztuki współczesnej zlokalizowanego na terenach dawnej rzeźni, w którym często, oprócz stałych wystaw odbywają się różne wydarzenia i festiwale.

 

Jeśli podczas naszej wycieczki chcesz odpocząć w spokojniejszej okolicy otoczony zielenią, dobrym miejscem będzie największy teren zielony miasta – Casa de Campo, z jeziorem i ogrodem zoologicznym, gdzie dostaniesz się bez problemu metrem. Na terenie parku znajdują się także obiekty sportowe oraz liczne punkty widokowe. W ramach podziwiania miasta możesz w drodze powrotnej do centrum udać się na wycieczkę kolejką linową biegnącą nad miastem, tzw. Teleferico, które z Casa de Campo pozwoli nam dostać się w okolice wspomnianej wcześniej Świątyni Debod. Znajdujące się tam parki: Parque del Oeste oraz Parque de la Bombilla, to ciche tereny zielone, nie tak tłumnie uczęszczane przez turystów, gdzie można wypocząć, jednocześnie napawając się widokami. Na końcu tych parków rozpoczyna się dzielnica uniwersytecka oraz znajduje się kolejny punkt widokowy, z którego możesz podziwiać panoramę całego miasta i okolicy, czyli tzw. Faro de Moncloa – dawna wieża transmisyjna, która obecnie swoim odwiedzającym oferuje widoki z tarasu na 92 metrach wysokości (bilet normalny kosztuje 4 euro, ulgowy 2 euro – w poniedziałki wieża jest zamknięta dla zwiedzających).

 

Ostatnią z atrakcji, które szczególnie mogę polecić, jest dość nietypowe miejsce, mianowicie: muzeum opuszczonej stacji metra w dzielnicy Chamberi: Estación Fantasma – Andén 0, czyli w tłumaczeniu: Stacja duchów – Peron 0. Jest to dawna stacja pierwszej linii metra, która w latach 60-tych została zamknięta ze względu na zmianę organizacji ruchu i otwarcie nowych przystanków innych linii. Obecnie stacja posiada zachowane pięknie ozdobione kafelkami reklamy i urządzenia z czasów jej funkcjonowania, a swoją nazwę zawdzięcza historiom opowiadanym przez osoby podróżujące metrem przez już nieczynną stację (metro się na niej nie zatrzymuje, mimo to wielokrotnie można tam było zobaczyć ludzi). Stacja jest w swoim historycznym wyglądzie udostępniona zwiedzającym, wejście możliwe jest jedynie po wcześniejszej rezerwacji, ponieważ wszystkie wycieczki muszą odbywać się z przewodnikiem – zwiedzanie jest darmowe i trwa około 30 minut.

 

Na dłuższy pobyt

 

W ramach wypoczynku w stolicy Hiszpanii możesz udać się także do pobliskiego Escorialu. Wykorzystując podmiejskie pociągi, w ciągu godziny znajdziesz się 45 kilometrów od Madrytu, gdzie znajduje się monumentalny renesansowy zespół pałacowo-klasztorny San Lorenzo de El Escorial. W miasteczku u podnóża Escorialu znajdują się liczne restauracje i kawiarnie oferujące pyszne posiłki w niskich cenach, a w samym klasztorze możemy wybrać zwiedzanie z przewodnikiem lub na własną rękę (zwiedzanie zajmie ci około 2 godzin, a bilety kosztują 15 euro). Wykorzystując połączenie kolejowe, miejscem doskonałym na jednodniową wycieczkę będzie także Toledo. Miasto trzech kultur – położone około 70 kilometrów na południe od Madrytu, w którym możesz spróbować słynnych wyrobów marcepanowych oraz zwiedzić dawną twierdzę-pałac Alkazar, oraz założenia warowne z imponującymi murami i bramami miejskimi. Na chwilę uwagi zasługuje tutaj także jeden z najważniejszych przykładów gotyckiej sztuki sakralnej w Hiszpanii, czyli Katedra Najświętszej Marii Panny.

 

Jeśli zostajesz w mieście na trochę dłużej, jednym z miejsc, które możesz zobaczyć, jest dzielnica biznesowa Cuatro Torres, z najwyższymi budynkami w mieście, oraz Puerta de Europa z charakterystycznymi pochyłymi wieżowcami projektu Philipa Johnsona położona na północy miasta.

 

Dla fanów piłki nożnej na pewno niebywałą atrakcję stanowi stadion Santiago Bernabéu i znajdujące się tam muzeum klubu Realu Madryt – wejściówki normalne można nabyć w cenie około 20 euro.

 

Co zjeść w Madrycie?

 

Kuchnia hiszpańska słynie przede wszystkim z owoców morza, a także tapas oraz tzw. tarta de patatas, churros i sangrii. Wszystkie te posiłki bez problemu możesz znaleźć na madryckich ulicach, jednak w szczególności polecam trzy lokalizacje, które zachwycą nie tylko pysznym jedzeniem, ale także nie uszczuplą znacząco twojego portfela.

 

Pierwszym miejscem, jest już wspomniany wcześniej: Mercado de San Miguel, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to miejsce, gdzie możesz przegryźć coś w biegu, jak i rozkoszować się większymi daniami otoczeni z każdej strony gamą zapachów, kolorów i hiszpańskiego temperamentu.

 

Miejscem ważnym na mapie jedzeniowej każdego z madrytczyków jest La Chocolatería San Ginés założona w 1894 roku najsłynniejsza i najstarsza czekoladziarnia czynna całą dobę, słynąca ze swojej gorącej czekolady i churros. Jest to miejsce, w którym całą dobę wszystkie miejsca są zajęte, a do wejścia ustawiają się kolejki, lecz czas spędzony w oczekiwaniu na te słodycze jest tego wart.

 

Lokal należący do madryckiej sieciówki, która pozwoli ci najeść się niskim kosztem, jest tzw. Cervecería 100 Montaditos, czyli dosłownie: 100 Kanapeczek. I tak nazwa ma swoje odwzorowanie w menu – lokale oferują 100 rodzajów tapas, zarówno na słono, słodko, w wersji z owocami morza, mięsem, wegetariańskie i wegańskie. Są to miejsca również chętnie odwiedzane przez lokalnych mieszkańców, ponieważ równolegle z ilością, idzie tutaj jakość oraz świetna obsługa, a sama wielokrotnie wybierałam to miejsce zamiast typowej restauracji. Restauracje oferują także lokalne piwa oraz sangrię i różnego rodzaju wina.

 

Na co uważać w Madrycie

 

W kwestii bezpieczeństwa, Madryt mimo dużej ilości ludzi jest raczej bezpieczny, nawet idąc sama w nocy nie czułam się niepewnie. Hiszpanie są nastawieni do turystów bardzo otwarci, jedynym co może nam przeszkadzać to hałas z otwartych do rana barów i restauracji w większości rejonów w mieście. W centrum miasta po zmroku, szczególnie w okresie letnim można też zauważyć sporą ilość bezdomnych. W ciągu dnia należy wystrzegać się osób sprzedających pamiątki na chodniku, jest to w Hiszpanii nielegalne, przez co możemy mieć kłopoty przy interwencji służb miejskich, które patrolują miasto i rozganiają handlarzy. Należy uważać też na kieszonkowców, szczególnie w takich miejscach jak metro, galerie handlowe i inne duże skupiska ludzi.

 

Poradnik został stworzony we współpracy z Dominiką Poluk

Źródło: podrozezhubertem.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: