A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Fontanna w Bielawie na rynku znowu działa! Na okres pandemii wyłączona była z użytku. W trakcie przerwy doszło do drobnej usterki, ale udało się ją usunąć i dziś znowu umila czas i cieszy oczy mieszkańców i turystów.
W 1933 r. na głównym placu pod bielawskim magistratem posadowiona została kamienna fontanna, wykonana w zakładzie kamieniarskim Karla Teicha w Piławie Górnej, przez rzeźbiarza Fiedlera.
Składała się ona z ośmiokątnej niecki, ozdobionej tarczami zawierającymi symbole: trzech czółen tkackich, koła zębatego, orła i swastyki (zacementowane po II Wojnie Światowej). W środku niecki umieszczono blok kamienny z czterema miedzianymi rzygaczami w jego ścianach. Na bloku ustawiono okrągłą kolumnę, a na niej kwadratową płytę z rzeźbą sowy, trzymającej w lewej łapie herb Bielawy. Sowę podtrzymuje 8 figurek krasnoludków. Fontanna została zbudowana ze śląskiego piaskowca i na stałe wrosła w krajobraz miasta.
W latach 2017 - 2018 obiekt został poddany gruntownej modernizacji. Elementy kamienne zostały oczyszczone i odrestaurowane, a cały system sterowania wodą został wymieniony na nowy.
Z uwagi na ograniczenia pandemiczne fontanna została wyłączona z eksploatacji w 2020 r., a po ich oficjalnym ustaniu 30.VI.2023 r. podjęta została próba ponownego jej uruchomienia.
Niestety okazało się, że w czasie przymusowego "postoju" system sterowania wodą, który znajduje się w podziemiach Urzędu Miejskiego, uległ drobnej awarii. Udało się ją usunąć w lipcu bieżącego roku i od 1.VIII.2023 r. fontanna ponownie tryska pełnym strumieniem.
Z pewnością podniesie to atrakcyjność bielawskiego rynku, a licznie odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli robić sobie pamiątkowe fotografie, uwieczniając na nich już nie tylko sam pomnik, ale także i historyczną fontannę.
Źródło: um.bielawa.pl
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej