A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
Wieża powstała na początku XIX wieku i służyła za myśliwską siedzibę dla hrabiego Antona Alexandra von Magnis. Po kilkudziesięciu latach została udostępniona turystom i przez jakiś czas można tu było zakupić kawę czy lemoniadę. Ruina była stale zamieszkiwana aż do lat 40. XX wieku. Większa część budynku zawaliła się w latach 50.
Odbudowa będzie nie tylko przywróceniem historii tego miejsca. Stanowić będzie nowy rodzaj atrakcji leżącej na pieszym szlaku „4 Wież Wzgórz Włodzickich”. Do wieży można dojść od stacji kolejowej w Gorzuchowie (2 km) lub zielonym szlakiem od wieży w Suszynie.
W ramach realizacji projektu polsko-czeskiego, w przyszłym roku rozpocznie się budowa trasy rowerowej, zarówno od strony Ścinawki Średniej, jak i Bożkowa. Ponadto Gmina przejmuje od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) grunt, na którym powstanie parking. Będzie można tam zostawić samochód i pieszo dojść do wieży (1,5 km). Odbudowa romantycznej ruiny na Grodziszczu powinna ruszyć w przyszłym roku, a dofinansowanie w wysokości 80% pochodzić będzie ze środków Interreg Czechy-Polska 2021-2027.
Wójt Adrianna Mierzejewska dziękuje projektantowi Piotrowi Gara za bardzo dobrą współpracę, a także Łukaszowi Przybylakowi z Europejskiego Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda za wiele słów wsparcia i merytoryczną pomoc przy opracowaniu koncepcji odbudowy. Mamy nadzieję na dalszą ścisłą współpracę podczas prac remontowych, aby odbudowana wieża mogła zaskoczyć turystów nie tylko swoim pięknem, ale i ciekawą historią przedstawioną w oryginalny sposób.
gmina.nowaruda.pl
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej