A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
W mroźne dni były kamieniołom melafiru zamienia się w bajkowe miejsce, które sprosta oczekiwaniom pasjonatów zimowych wspinaczek.
Mowa o starym, nieczynnym kamieniołomie w Głuszycy Górnej w obszarze Gór Kamiennych w paśmie Sudetów na wysokości 585 m n.p.m. Tam, zimą przy siarczystym mrozie, przy dobrych warunkach pogodowych, z cieków wodnych powstaje aż pięć lodospadów, noszą nazwy: Stary, Jerzego, Złoty Lunatyk, Sople Sezonowe i Nitka. Najwyższe z nich mają 35 m wysokości i 15 m szerokości. Lokalni pasjonaci miedzy innymi Janusz Pawłowski zwany też „nadzorcą” czyli działania pielęgnacyjne związane, chociażby z usunięciem zwalonych gałęzi i „przetarciem” szlaku. Na profilu na facebooku pod nazwą: Lodospady -Kamyki - Głuszyca Górna , informuje również na bieżąco o warunkach panujących na lodospadach, określa stopień nachylenia, trudności czy gotowości trasy do przyjęcia amatorów wspinaczki. Często możecie Państwo spotkać na ściance naszego Burmistrza Głuszycy Romana Głoda, który swoją pasją zarażał całkiem niedawno głuszycką młodzież w trakcie „Nocy Bibliotek”, kiedy to opowiadał o swoich wędrówkach małych i dużych. Dlaczego wspinaczki odbywać mogę się tylko zimą, a nie przez cały rok skoro kamieniołom jest tak ogromny? Ponieważ niegdyś była tam kopalnia melafiru, który jest niezwykle niestabilnym i kruchym materiałem. Wspinać się można jedynie po w pełni zamarzniętych naciekach wodnych. Należy pamiętać, że wyrobisko w latach siedemdziesiątych zostało zalane, a więc przed wspinaczką warto upewnić się, czy pokrywa lodu jest wystarczająco zamarznięta.
Źródło: gluszyca.pl
Wójt Gminy Czarny Bór - Adam Górecki podpisał umowę z Mariuszem Migdą - Prezesem MIG-BUD spółką z o. o. z siedzibą w Kościelnej Górze na przebudowę ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku między ulicą Zamkową a ulicą Słoneczną w Czarnym Borze.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej