A władze województwa zrobiły z władz Głuszycy a przede wszystkim z mieszkańców .... Jak obiecali największe muldy pościnać na drodze wojewódzkiej (tj Sienkiewicza)tak tez zrobiły- no nie do końca. Tyle, że teraz oprócz muld jest jeszcze tarka. A my dalej słuchamy jeszcze większy hałas samochodów.
Władze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
W Świdnicy od wielu lat rozbudowywana jest sieć dróg rowerowych. Nowe odcinki tworzą spójny układ, który umożliwia sprawną komunikację rowerową. Przy tworzeniu infrastruktury wykorzystywane są pasy drogowe dróg publicznych wszystkich kategorii, powstają drogi rowerowe wzdłuż dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich. Wyjątkiem jest tutaj droga krajowa nr 35, która w Świdnicy posiada nikłą infrastrukturę rowerową.
- Ruch rowerowy co roku zwiększa się, ludzie coraz częściej wybierają ten środek transportu. Dostrzegamy to jako władze miasta systematycznie rozbudowując sieć dróg rowerowych w Świdnicy. Jednak bez pomocy zarządców dróg krajowych, wojewódzkich czy powiatowych mamy ograniczone możliwości. Chcemy popularyzować jazdę na rowerze jako alternatywną formę transportu, jednak bez odpowiedniej infrastruktury jest to prawie niemożliwe – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Stąd apel skierowany do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o możliwość budowy w ciągu drogi krajowej nr 35 nowej ścieżki rowerowej. Inwestycja mogłaby być realizowana w ramach „Programu Ochrony Zdrowia i Życia Pieszych i Rowerzystów” lub jako zadanie wpisane do Programu Inwestycji realizowanych przez GDDKiA, o co zabiegają władze Świdnicy.
Jednocześnie świdniccy urzędnicy wskazują obszary miasta, w których realizacja tego przedsięwzięcia byłaby mniej kosztowna ze względu na brak konieczności przebudowy lub budowy nowych obiektów inżynierskich. Budowa drogi rowerowej od ul. Skłodowskiej-Curie do ul. Jana Riedla jest możliwa kosztem trawnika znajdującego się w pasie drogowym. Podobna sytuacja ma miejsce na odcinku od ul. Jana Riedla do ul. W. Sikorskiego oraz od ul. Łukasińskiego do ul. Łącznej. Są to odcinki o łącznej długości ponad 2 km. Ich wykonanie znacznie poprawiłoby komunikację rowerową w Świdnicy.
um.swidnica.pl
Z wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcej